Sikeresen ültettek be emberbe génmódosított sertésekből vesét és májat
Egy nap eltéréssel számoltak be kínai és amerikai sebészek a mérföldkőnek számító szervátültetésekről, közli az RTL honlapja.
Egy 50 éves, klinikai halál állapotában lévő kínai férfi lett az első ember a világon, aki májat kapott egy sertéstől, jelentette a Nature szerdán. A beavatkozást a kínai légierő hsziani orvostudományi egyetemének kórházában hajtották végre. A kínai sebészek beszámolója szerint egy genetikailag módosított törpemalac máját kapta meg az agyhalott férfi, akinek családja hozzájárult a fontos tudományos kísérlet végrehajtásához, közli a lap, jelezve: a sertéstől származó szerv tíz napig maradt a férfi testében és látta el funkcióját. A kínai sebészek szerint amikor újra felnyitották a férfi hasát, és műtéti úton eltávolították a sertésmájat, annak színe és állaga normális volt. A hsziani sebészek szerint a sertésmáj több mint 30 milliliter epét választott ki naponta, ami annak a jele, hogy rendben működött.
Az eljárás célja annak tesztelése volt, hogy a géntechnológiával módosított sertésszerveket fel lehet-e használni szervátültetésre.
Mindeközben a Massachusettsi Kórház csütörtökön arról adott hírt, hogy sebészeik végrehajtották a világ első sertésvese beültetését emberbe. A páciens Richard 'Rick' Slayman, egy 62 éves, végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő férfi volt. A négyórás műtétre március 16-án, szombaton került sor. A genetikailag módosított sertésvese átültetése sikeres volt.
A sertésvesét a cambridge-i eGenesis cég biztosította egy olyan sertésdonortól, amelynek génállományát a CRISPR-Cas9 technológiával módosították, hogy eltávolítsák a káros sertésgéneket, és hozzáadjanak bizonyos emberi géneket. A génmódosítás célja az volt, hogy az emberi szervezet ne idegen szervként azonosítsa a sertésvesét, és ne lökje ki azt magából a beültetés után. A tudósok emellett inaktiválták a sertés endogén retrovírusait is, hogy kiküszöböljék az emberi fertőzés kockázatát.
A teljes információt ITT olvashatja