Segítség a jó alváshoz
A menopauza idején jelentkező alvási problémák enyhítésének lehetőségeit tekinti át a PharmaOnline cikke.
A zavart alvás és a nappali fáradtság a leggyakoribb panasz a menopauza során – emlékeztet a lap. A peri- és posztmenopauzában lévő hölgyek esetében az alvással kapcsolatos problémák jóval gyakoribbak, mint premenopauzában. A menopauza tüneteinek részeként a zavart alvásról a 40–60 éves hölgyek 54-57 százaléka számol be.
Epidemiológiai tanulmányok tucatjai és kis esetszámú, klinikai kipróbálások mutatták, hogy az ösztrogénterápia csökkenti a flush-ök (kipirulások) számát, és javítja az önbecslésen alapuló alvásminőséget. A poliszomnográfiás tanulmányok megerősítették mindezt. A gyakori kipirulással, izzadással jó posztmenopauzális inszomniákban az ösztrogénterápia csökkentette az éjjeli felébredések számát és időtartamát, nőtt a REM alvás mennyisége és csökkent az alváslatencia.
Bár a hormonpótlás a flush és az éjszakai izzadás kezelési repertoárjának része, számos alternatíva is szóba jön a menopauzafüggő inszomnia tüneteinek enyhítésében: antidepresszánsok (főleg SSRI-szerek), clonidin, gabapentin, növényi eredetű gyógyszerek, az életstílus, életvezetés módosítása (fizikai gyakorlatok, sport, stresszredukció, relaxáció, testsúlycsökkentés) kognitív viselkedési terápiák egyaránt – olvasható a pharmaonline.hu-n.