hirdetés
hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

Proximális pH-monitorozás

 Kideríthető-e atípusos fül-orr-gégészeti panaszok esetén a proximális nyelőcsőszakasz pH-monitorozásával, hogy refluxbetegség áll a tünetek mögött?

 Amerikai kollégák 346 refluxbeteg és 20 egészséges kontroll bevonásával azt vizsgálták, hogy a proximális – húsz centiméterrel az alsó nyelőcső-sphincter fölé helyezett – pH-szonda kiválthatja- e a nehézkesebben kivitelezhető, de érzékenyebb savregurgitáció- mérést (Am J Gastroenterol, 2004. december). A kérdésre adott válasz eldöntheti, hogy az egyszerűbb eljárás alkalmas-e a nem specifikus fül-orr-gégészeti tünetek – torokfájás, rekedtség, zihálás, éjszakai köhögés vagy nehézlégzés – refluxos eredetének tisztázására.
 A vizsgálat alanyai a tünetekre vonatkozó kérdőív kitöltését követően nyelőcső-manometriás vizsgálaton, 24 órás ambuláns pH-monitorozáson, majd egy héten belül endoszkópos nyelőcsővizsgálaton vettek részt. A disztális és a proximális szakaszon egyaránt az orron keresztül levezetett – az alsó sphinctertől proximálisan 5, illetve 20 cm-re elhelyezkedő – elektróddal mérték a pH-t. A mérés ideje alatt a résztvevők csak tápoldatot és vizet fogyaszthattak. Savregurgitációról 4 alá csökkenő pH-érték esetén beszéltek, duodeno-gasztro-oesophagealis eperefluxnak pedig azt tekintették, ha a nyelőcsövi bilirubin- abszorbancia több mint 10 másodpercen keresztül az adott érték fölé emelkedett.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
LAKI JUDIT
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés