2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Otthoni koronavírus-tesztekkel kapcsolatban figyelmeztet a GVH

Hazánkban nincs forgalomban olyan önellenőrzési célú koronavírus gyorsteszt, amely az előírásoknak megfelelő tanúsítvánnyal rendelkezne.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) panaszeljárása nyomán észlelte, hogy a tesztkoronavirus.hu weboldal valószínűsíthetően azt a benyomást keltette a fogyasztókban, hogy a COVID-19 (SARS-Cov-2) IgG/IgM antitest teszt készlet terméke jogszerűen forgalmazható. Bár a honlap 2020. július eleje óta nem elérhető, a GVH az alábbiakat tanácsolja a fogyasztók számára.

Amennyiben egy gyorstesztet a csomagolása, illetve használati útmutatója alapján önellenőrzési célra - azaz otthoni felhasználásra - szánnak, akkor az irányadó jogszabályok alapján gyártójának a forgalomba hozatal előtt tanúsíttatnia kell az arra kijelölt, bejelentett szervezettel. Figyelemmel arra, hogy ennek az eljárásnak a legrövidebb időtartama 6 hónap, valószínűsíthető, hogy hazánkban nincs forgalomban olyan önellenőrzési célú koronavírus gyorsteszt, amely ilyen tanúsítvánnyal rendelkezne. Tanúsított termékek esetében a CE jelölés mellett fel kell tüntetni azt a négyjegyű számot is, mely a tanúsító szervezet azonosítására szolgál.

Továbbá az ilyen, gyógyászati segédeszköznek minősülő termékek kizárólag szolgáltatói engedéllyel rendelkező szaküzletekben vagy patikákban forgalmazhatók; egyéb üzletekben, webáruházakban nem.

A professzionális használatra szánt tesztek csomagolásából, használati útmutatójából és a terméket népszerűsítő leírásból egyértelműen látszódnia kell, hogy a termék szakmai felhasználónak készült. Ezért jogsértő az is, ha egy kereskedő professzionális tesztet laikus végfelhasználók részére, otthoni felhasználásra hirdet.

A honlap emellett megkérdőjelezhető információkat közölt a termék megbízhatóságáról is (pl. „megbízhatósága 99,6%”).

A GVH azt javasolja, mielőtt bármilyen hasonló terméket megvásárolna online, győződjön meg a honlap megbízhatóságáról:

  1. nézze meg, milyen adatok szerepelnek rajta a működtetővel kapcsolatban (valós-e a cég);
  2. gyanús lehet, ha nincs az oldalon semmilyen dokumentáció a termékre vonatkozóan, illetve minőségi jelzést pl. CE jelölést tartalmazó dokumentum jelenik meg, azonban a dokumentum nem olvasható, vagy a gyártó/képviselő adatai nem azonosíthatóak;
  3. olvassa el az ÁSZF-et: aggályos, ha az oldalon nem talál ilyen dokumentumot; 
  4. tárolja el a vállalkozással folytatott levelezést, készítsen képernyőmentéseket a folyamatról;
  5. ellenőrizze az oldallal kapcsolatos fogyasztói véleményeket, tájékozódjon;
  6. a jelentős árkedvezményt kínáló akciók esetében tartsa szem előtt, hogy így csak akkor hirdethető egy termék, ha az eredetiként feltüntetett ár korábban valóban alkalmazott ár volt - ilyen a piacon újonnan megjelenő tesztek esetében valószínűsíthetően nem lehetett;
  7. tekintse át a szállítási feltételeket, a kiszállítás költségét, a házhozszállítások esetében is érvényesülniük kell a jogszabályoknak, így például a 14 napos elállás jognak.

A termékek forgalmazásával és reklámozásával kapcsolatos további információk az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet honlapján érhetőek el.

(forrás: Gazdasági Versenyhivatal)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés