hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

Öt város, 2000-nél több szűrés – így zárult az idei szűrőprogram

Lezárult a Novartis Magyarország idei lakossági szűrőprogramja, amelynek célja, hogy támogassa a magyar lakosság egészségtudatosságát és a szív- és érrendszeri halálozás visszaszorítását. Idén három önkormányzattal együttműködésben több mint 1000 ujjbegyes vérvizsgálatot végeztek Szegeden, Nyíregyházán és Budapest XI. kerületében. Az eredmények azt mutatják, hogy a résztvevők közel 65 százalékának a magas koleszterinszintje miatt további vizsgálatokra lenne szüksége.

Magyarországon és világszerte is kiemelkedően magas a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása: hazánkban a halálozások csaknem felét ezek a megbetegedések okozzák.[1] Számos klinikai vizsgálat és kutatás bizonyítja, hogy a magas LDL-koleszterinszint összefügg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. Ugyanakkor, ha az LDL-szintet sikerül csökkenteni és alacsonyan tartani, jelentősen mérsékelhető a szív- és érrendszeri problémák kockázata.[2] A magas koleszterinszint tüneteket nem okoz és nem is kizárólag az egészségtelen életmód következménye, hiszen gyakran örökletes tényezők állnak a háttérben, emiatt sokan nem is tudnak érintettségükről. Ennek felfedezésében is segíthetnek a rendszeres szűrővizsgálatok, mivel egy időben észlelt eltérés és az időben megkezdett orvosi kezelés akár életmentő is lehet.

A Novartis Magyarország azért indította el 2023-ban lakossági kardiológiai szűrőprogramját, hogy felhívja a figyelmet azokra a problémákra, amelyek hosszú távon komoly népegészségügyi kockázatokkal járhatnak. A tavalyi szűréseket követően idén Szeged, Nyíregyháza és Újbuda önkormányzatával együttműködve összesen 10 alkalommal várták ujjbegyes koleszterinszint-mérésekkel az érdeklődőket. Míg tavaly az 1000 főt meghaladó résztvevők50 százalékánál mutatott az ujjbegyes vérvétel magas koleszterin-értéket, addig idén több mint 1100 jelentkezőn végezték el a vizsgálatot, ami közel 750 főnél (65%) mutatott ki emelkedett koleszterinszintet.

Fotó: Novartis/FleishmanHillard
Fotó: Novartis/FleishmanHillard

Az érintetteket részletesebb labor paramétereket kimutató vénás vérvételre is várták a szakemberek, az így vizsgáltak 64 százalékának javasoltak szakorvosi konzultációt az eredményeik alapján. A statisztikát tovább árnyalja, hogy idén alacsonyabb volt a résztvevők átlagéletkora, amely jól mutatja, hogy a magas koleszterinszint nem csupán az idősebbeket érinti. Az elmúlt két év adatai azt igazolják, hogy nagy szükség van a hasonló kezdeményezésekre és a megelőző vizsgálatok népszerűsítésére.

A lakossági szűrések mellett a Novartis tavaly felmérte azt is, hogy a 40 évnél idősebb magyar lakosság milyen szűrővizsgálatokon vesz részt. A megkérdezettek 26 százaléka csak bizonyos szűrővizsgálatokra megy el. 25 százalékuk az orvosi ajánlásoknak megfelelően rendszeresen jár különböző szűrővizsgálatra, de további negyedük nyilatkozott úgy, hogy nem szívesen jár szűrővizsgálatokra, ezért csak akkor megy orvoshoz, ha azt tapasztalja, hogy baj van.[3]

A Novartisnál különös figyelmet fordítunk az emberek egészségtudatosságának fejlesztésére, és arra, hogy tudatosítsuk bennük: elengedhetetlenek a rendszeres szűrővizsgálatok. A tavalyi program tapasztalóiból láttuk, milyen nagy igény van a szűrőprogramra, ezért tervezzük azt jövőre is folytatni. A szűrések lehetőséget biztosítanak az embereknek arra, hogy tesztelhessék magukat, megértsék, milyen egyéni kockázati tényezőik vannak és mi az, amire fontos odafigyelniük – hangsúlyozta Maria Tilman, a Novartis Hungária kardiovaszkuláris terápiás területének vezetője, majd hozzátette: – Hálásak vagyunk, hogy az elmúlt két évben számos olyan önkormányzattal működhettünk együtt, akik szintén szívügyüknek tekintik az egészségtudatosságot és támogatják a megelőzést. Bízunk benne, hogy a jövőben még több város önkormányzatával dolgozhatunk majd közösen, és az ország más pontjaira is eljuttathatjuk a szűrőprogramot.



[1]Eurostat https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Cardiovascular_diseases_statistics#Deaths_from_cardiovascular_diseases

[2]ESC/EAS irányelv - European Heart Journal (2020) 41, 111-188

[3]A Novartis felméréséről:
A felmérés a Novartis megbízásából, a Pulzus© Kutatási Rendszer segítségével készült.
Az adatfelvétel ideje: 2023.11.16-11.10.

A kutatási minta összetétele: A kutatás 700 fős mintája a 40 év feletti magyar alapsokaságot reprezentálja nem, kor, iskolai végzettség és település típus szerint.

(forrás: Novartis)

Könyveink