hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Összemérték, mire képes a magyar egészségügy

Nem igaz, hogy az orvosaink kevés pénzből is eredményesen tudnak gyógyítani – írja az unió egészségügyi ügynökségének hét országra kiterjedő felmérése alapján a Válasz.hu.

Az EuroHope hét országra kiterjedő felmérést végzett arról, hogy súlyos, életet veszélyeztető betegségek gyógyításában mennyire eredményesek az egyes országok. A hét ország között van három skandináv (Svédország, Norvégia és Finnország), egy mediterrán (Olaszország), egy magánbiztosítós rendszerű (Hollandia), és választottak két kevéssé fejlett országot is, egy nyugatit (Skóciát) és egy keletit (Magyarországot). Hat nyugati állammal vagyunk tehát együtt, amelynek mindegyike sokkal többet költ az egészségügyére, mint Magyarország. Ám ha igaz, hogy a magyar orvosok szaktudása, elkötelezettsége képes csökkenteni az anyagi hátrányokat, akkor annak a halálozási mutatókon is meg kell látszódniuk – írja bevezetőjében a lap, majd rögtön a magyar egészégügy egyik sikerterületéről hoz összehasonlító adatot, ami  e véleményt cáfolja.

Az infarktusos halálozás – a szívkatéteres eljárás után akár 30, 90 nappal később, vagy egy év múltán nézzük  –  minden időszakban Magyarországon a legrosszabb. Harminc nappal a kezelés után a magyar halálozási mutatók mintegy 18 százalékosak. A másodikak a a skótok, 12 százalékkal. A legjobb eredményekkel a norvégok rendelkeznek, ott ez 6 százalék. Vagyis nálunk háromszor nagyobb a veszélye, mint Norvégiában, hogy egy kórházba kerülő, ott a legmodernebb ellátást megkapó beteg meghaljon a kezelés után egy hónapon belül.

S eddig azt gondoltuk, hogy ez a magyar egészségügy sikerterülete, ahol a szívkatéteres laboratóriumok országos hálózatának felállításával nyugati szintű berendezésekkel és a magyar egészségügy adataihoz mérten kiemelkedő finanszírozással gyógyítanak. Ehhez képest az olaszoknál, a hollandoknál és a svédeknél az egyéves halálozási adat is jobb, mint nálunk a 30 napos – olvasható a valasz.hu cikkében, ahol van még összahasonlító adat az agyvérzés, a combnyaktörés, a mellrák, a kissúlyú újszülöttek kezelésének eredményességéről is.

(forrás: Válasz.hu)

Könyveink