hirdetés
2024. április. 19., péntek - Emma.
hirdetés

Összefüggést találtak a biológiai óra és a cukorbetegség között

Amerikai biológusok szerint az emlősök biológiai óráját szabályozó kulcsfontosságú fehérje szabályozza a glükóz termelődését is a májban, szintjének változtatásával pedig javítható a diabéteszes egerek egészsége.

A Nature Medicine című szakfolyóirat online kiadásában vasárnap ismertetett felfedezés teljesen új biokémiai megközelítést kínál a kutatóknak az elhízás és a 2-es típusú, felnőttkori cukorbetegség kezelésére. Az eredmény felveti azt az érdekes lehetőséget is, hogy a diabétesz iparosodott országokban tapasztalt gyakoribbá válásának legalábbis egy bizonyos hányada az alvás és ébrenlét ciklusában történt zavar, az éjszakát a nappallal való összemosó életvitel terjedésének következménye.

Mint Steve Kay kutatásvezető, a Kaliforniai Egyetem (San Diego) munkatársa az EurekAlert című tudományos portálnak elmondta, egérkísérleteikben megállapították, hogy a kriptokróm elnevezésű, a biológiai órát szabályozó fehérje befolyásolja azt a hormont is, amely a májban a glükóz termelődéséért felelős. Korábban úgy vélték a kutatók, hogy anyagcserénket alapvetően azok a hormonok szabályozzák, amelyeket a hasnyálmirigy bocsát ki éhezéskor vagy táplálkozás közben. A mostani felfedezés azonban megmutatta, "a biológiai óra határozza meg, hogy milyen jól működnek ezek a hormonok az anyagcsere szabályozásában" - emelte ki Marc Montminy, a Salk Intézet professzora, a kutatás résztvevője. Mint hozzátette, a tanulmány megmagyarázhatja azt is, miért nagyobb az elhízás és az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázata a több műszakban dolgozó embereknél.

(forrás: MTI)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés