Őssejtes klinikai próbák kezdődnek Skóciában
A világ első klinikai tesztjével, mely a glasgowi Southern General Hospitalban kezdődik júniusban, olyan kezelést kívánnak kifejleszteni, amely a szélütésen átesett páciensek életminőségét javítaná. Az eljárás megkapta az illetékes brit hatóság (UK Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) engedélyét - közölte a ReNeuron biotechnológiai cég képviselője.
A kezeléshez elvetélt magzatból nyert és szaporított őssejteket használnak, melyeket a szélütéses betegek agyába injektálnának, hogy megnézzék, hatékonyan segítenek-e a sérült területek regenerálásában. Összesen tizenkét vállalkozó páciens kap majd sejtterápiát a szélütése utáni 6-24 hónapon belül. A technikát a ReNeuron kutatóvállalat fejlesztette ki; állításuk szerint egyetlen magzati sejtből állították elő a sejtvonalat, amely sok ezer beteg kezelésére elegendő. "Érvelhetünk azzal, hogy egyébként a szemétbe kerülnének a sejtek. Megpróbáljuk valami hasznosra, hosszú távon előnyösre fordítani" - mondta John Sidon, a ReNeuron alapítója, aki Keith Muirral dolgozik a programon.
Egy ettől független kétéves klinikai tesztben húsz, szaruhártya-elváltozás miatt vak páciens kezelését kezdik meg már januárban egy edinburghi és egy glasgowi kórházban. Ennél a kezelésnél halott felnőttekből nyert őssejteket használnak, nem az etikai vitát kiváltó embrionális őssejteket. Siker esetén világszerte emberek milliói nyerhetik vissza látásukat. Az eljárásban a testi, felnőtt őssejteket tenyésztik, majd a szaruhártya felszínére ültetik be. "A tanulmány a világon az első a maga nemében, izgalmas részt venni egy ilyen úttörő munkában" - mondta Bal Dhillon, a klinikai próba vezetője.
MTI/AFP/Reuters