Amerikai kutatók új irányból közelítették meg a HIV elleni küzdelmet, genetikai vakcinává alakított őssejtek alkalmazásával pusztítanák el a fertőzött sejteket.
Amennyiben a módszer beválik, a technikát számos más vírusos kórokozó ellen is bevethetik. A Los Angelesi Kaliforniai Egyetem (UCLA) munkatársai hangsúlyozzák, munkájuk jelenleg még kezdeti stádiumban van, további kutatásokra lesz szükség annak megállapításához, hogy az átalakított sejtek képesek lesznek-e működni az emberi testben.
„Ebben az alapelvet igazoló tanulmányban azt demonstráltuk, hogy ez a típusú megközelítés alkalmazható az emberi immunrendszer, különösen a T-sejt reakciók átszabására úgy, hogy kifejezetten a HIV-fertőzött sejteket vegye célba” - utalt a PLoS One szakfolyóiratban megjelent írásukra Scott G. Kitchen, a kutatás vezetője. „Ezek a tanulmányok lefektetik azon további gyógyászati fejlesztések alapjait, melyek a különböző krónikus megbetegedéseket okozó vírusok, esetleg daganatok elleni sérült, vagy rendellenes immunreakciók helyreállítását célozzák.”
A kutatók egy HIV fertőzött egyénből a fertőzés ellen küzdő „gyilkos” T-sejteket, úgynevezett CD8 citotoxikus (a sejtekre mérgező hatású) T-limfocitákat nyertek ki, és azonosították a T-sejt receptor molekulát, ami segíti a T-sejtet a HIV fertőzött sejtek felismerésében és elpusztításában. Ezek a sejtek, bár képesek megsemmisíteni a HIV fertőzött sejteket, nem léteznek elég nagy számban ahhoz, hogy megtisztítsák a testet a vírustól. Ezért a kutatók klónozták a receptort és genetikailag módosítottak emberi vér őssejteket, majd azokat emberi csecsemőmirigy szövetbe helyezték, amit egy egérbe ültettek, hogy élő szervezetben tanulmányozhassák a reakciókat.
A módosított őssejtek a várakozásoknak megfelelően érett, többfunkciós HIV-specifikus CD8 sejtekké alakultak, igen nagy populációt hozva létre, melyek kifejezetten a HIV tartalmú proteineket vehetik célba. A kutatók felfedezték, hogy a HIV-specifikus T-sejt receptoroknak egyezniük kell az egyénnel, nagyjából úgy, ahogy egy beültetendő szervnek is egyeznie kell a transzplantációra váró pácienssel.
A kutatócsoport következő lépésként egy fejlettebb modellben akarja tesztelni ezt a stratégiát, amiből már megállapítható lesz, vajon működne-e a módszer az emberi testben is. Reményeik szerint számos más vírus ellen is alkalmazhatják majd a módszert. „Ezzel a módszerrel a krónikus vírusos megbetegedések egész hadával vehetjük fel a harcot” - nyilatkozott a kutatásban részt vevő Jerome A. Zack. „Olyan ez, mint egy genetikai vakcina.”
A magas életkorhoz gyakran társuló, halmozott krónikus betegségek, a polifarmácia és a delírium előfordulása miatt az idősek ellátása komoly kihívást jelent.
Ez a könyv Rudas János harmadik műve a csoportokról. Aki korábban tanulta és gyakorolta az önismereti, személyiségfejlesztési, emberierőforrásfejlesztési...
Die Arzt-Patienten-Beziehung erfordert über die alltäglichen Kommunikationsfähigkeiten hinausgehend auch spezielle Kenntnisse. Die alltägliche Praxis...
„A placebo-jelenségről sok mindent gondolnak az emberek, még a szakemberek is, ami lehet ugyan igaz is, de nem úgy, nem azért és nem akkor! Ebből a könyvből...