hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés

 

Őssejtek segítségével tölthetik fel a vérkészleteket

Embrionális őssejtekből nagy mennyiségben tudnak vörösvértesteket előállítani, ezáltal véradóktól független vérkészletet biztosítani újonnan kifejlesztett módszerükkel amerikai kutatók - olvasható a Blood című szakfolyóirat online kiadásában.

A massachusettsi székhelyű Advanced Cell Technology elnevezésű biotechnológiai vállalat szakemberei tanulmányukban leírják, hogy az őssejtekből előállított sejtek a laboratóriumi tesztek során úgy viselkedtek, mint a természetes vörösvértestek. A vörösvértestek szállítják az oxigént az emberi szervezetben, ezért kulcsfontosságú ez az alkotórész a vérátömlesztésnél.
A kutatócsoport úgy véli, eljárásukkal nagy mennyiségben gyártható majd nullás, Rh-negatív, "univerzális donor" vörösvértest-transzfúzió. Az őssejtekből előállított sejtek és szövetek átültetésénél problémát jelent, hogy a befogadó immunrendszere kilökheti az idegenként felismert anyagot. Ez alól kivétel a vörösvértest, amelynek nincs sejtmagja - állítja Robert Lanza, a cég tudományos igazgatója. "Nem kell attól tartani, hogy a DNS összezavarodik" - tette hozzá.
A tudományos igazgató közlése szerint az Illinois-i Egyetem és a Mayo Klinika kutatóival együttműködve a biotechnológusok egy szokványos hatüreges laboratóriumi lapkán lévő őssejtmennyiségből százmilliárd vörösvértestet termeltek.
Az még bizonytalan, hogy az így előállított vörösvértestek elég hosszú ideig élnek-e az emberi testben természetes megfelelőikhez viszonyítva, amelyeknek 120 nap az átlagos élettartamuk.


MTI/AP/Reuters

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink