hirdetés
hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

ORVOSLÁS SZÁMOKBAN

Elsőként John Charnley angol mérnök és sebész ültetett be mesterséges csípőízületet 1960-ban. A gyakorlatban is alkalmazható első szívbillentyűt Albert Starr és M. Lowell Edwards amerikai sebészek fejlesztették ki 1961-ben.

A kineziológia dr. George Goodehart amerikai csontkovács nevéhez fűződik 1964-ből. Az első olyan operációt, amelyhez lézerszikét használtak, a New York-i Montefiore Kórházban végezték el 1964-ben.

Az első magyarországi veseátültetés 1973-ban történt.

1978-ban jött világra Louise Brown, a világ első lombikbébije.

1981: leírják az AIDS-tünetegyüttest. Az első hazai AIDS-beteget dr. István Lajos szombathelyi professzor ismerte fel.

1982: bemutatják a magmágneses rezonancián alapuló tomográfot, a gép felbontóképessége kb. 1 mm.

A humán immundeficiencia-vírust a francia Luc Montaigner és munkatársai a párizsi Pasteur Intézetben azonosították 1983-ban, majd az amerikai Robert Gallónak és munkatársainak is sikerült elkülöníteniük 1984- ben.

Az első műszívbeültetést Emil Bücherl végezte a nyugat-berlini Westend Kórházban 1986. március 7-én. (A 39 éves beteg március 13-án meghalt.) Az első hazai műszíves, Schwartz Sándor 28 évesen, 1992. január 3-án esett át az életét megmentő műtéten.

Magyarországon elsőként dr. Péter Zoltán honosította meg az emlőszűrést a nyolcvanas évek közepén, a szekszárdi kórházban.

Az első olyan műszert (Cytoscan), amellyel két, egy órán belül vett vérmintából kimutatható a rosszindulatú daganat az emberi szervezetben, Ariél Weinreib és Mordehai Deutsch állította össze 1990-ben Izraelben.

Az első olyan berendezés, amely film nélkül készített röntgenfelvételeket, a svájci Siemens-Albis cég Digiscan- je volt 1991-ben.
Magyarországon 1992 óta vizsgálják, hogy a véradásokon adott vér tartalmazza- e a hepatitis C vírust.

1998-ban az Egészségügyi Világszervezet betegségnek minősítette az elhízást.

1999-ben dr. Kalmár Nagy Károly, a Pécsi Orvostudományi Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinikájának adjunktusa elsőként hajtott végre Magyarországon hasnyálmirigy-átültetést.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
JUHANI NAGY JÁNOS
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés