2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés
hirdetés

Oroszi: Covid-járvány van Magyarországon

Az InfoRádió Aréna című műsorának Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója volt a vendége.

(...) Magyarországon a járványügy nagyon jól teljesített, és Magyarországon a járványügyi helyzet is azt bizonyította, hogy mi még az Európai Unión belül is az élvonalba tartoztunk. Ám az elmúlt években a járványügy nem fejlődött olyan dinamikusan, mint amennyire a világ járványügye. Gondoljuk el, hogy megváltozott a világ, egyre gyakoribbak a fertőző betegségek, újra a járványok korát éljük, és Magyarország egy kicsit úgy viselkedik, mintha nem venne arról tudomást, hogy a világ megváltozott.

Ez miben nyilvánul meg?

Abban, hogy nagyon sok olyan fertőző betegség fordul elő Magyarországon, amely jól megelőzhető, mi viszont ölbe tett kézzel nézzük, hogy mi zajlik. Gondoljunk itt a légúti járványokra, a SARS-CoV-2-re, a Covid-19-re, vagy akár az influenzára, ami ellen az idősebb korosztályokat, a kockázati csoportokat igenis meg lehetne védeni. Magyarországon jóval többet tehetnénk annál, amit most teszünk, a tudomány állása jóval többet tenne lehetővé.

Mi lenne a több ebben az esetben? Vannak védőoltások, az időseknek ajánlják ezt, sőt, mindenkinek ajánlják, hozzáférhető ingyenesen. Min múlik az, hogy nem törődünk ezzel megfelelően?

Egyrészt az oltóanyagok hozzáférhetősége ma már nem olyan széleskörű, mint amit mi korábban megszoktunk. Covid-19 ellen, például, nem rendelkezünk védőoltással, holott a járvány zajlik, nyugat-európai országokban a Covid-19 ellen már bőven oltanak. Ebben Magyarországnak jelentős a lemaradása, ami azt eredményezi, hogy nagyon sokan megbetegednek, holott egyébként nem betegednének meg, vagy legalábbis nem súlyos tünetekkel betegednének meg. A másik az emberek hozzáállása a fertőző betegségek megelőzéséhez. Én nagyon gyakran hallom azt, hogy ezek a járványok lezajlanak, úgysem tudjuk megelőzni ezeket. Ebben kellene egy kicsit képezni, edukálni az embereket, hogy igenis megelőzhetők a fertőző betegségek, azoknak egy nagy része, és mindenki aktívan tehet azért, hogy megvédje magát és a családját. Viszont ha nem teszünk semmit, akkor ezek a fertőző betegségek járványokat okoznak, amelyek végül is szenvedéssel, munkából való kieséssel, sőt emberéletek elvesztésével járnak. Ez a fajta nem túl proaktív hozzáállás a járványügyhöz, a fertőző betegségek kezeléséhez egy olyan sajátosság, amin lehetne változtatni. Ebben az esetben sokkal egészségesebbek lehetnénk mi, magyarok.

A Covid, idején volt egy nagy ijedség, felbuzdulás, nagyon sok minden történt abban az egy-két évben, ám utána mintha az emberek megnyugodtak volna, hogy enyhül a Covid is, ez már nem olyan veszélyes, ez igazából csak olyan, mint egy influenza, tulajdonképpen nem is nagyon kell vele foglalkozni.

Valóban így történt. A járványok gyakran okoznak pánikot, a pánikot viszont nagyon gyorsan a közömbösség, a közöny követi. Ez egy ördögi ciklus. Az igazság félúton kell, hogy legyen, és ott is van. Nem kellene az elején sem annyira pánikolni, hanem ésszel beavatkozni, a végén, a járványok második felében pedig nem kellene teljesen elengedni a védekezést, és azt mondani, hogy innentől kezdve történik, ami történik, kit érdekel. Tudni kellene, hogy mit, miért teszünk, és mit miért nem teszünk. De itt a pánik és az elhanyagolás ördögi köre zajlik, és ebből, ha nem lépünk ki, akkor az elkövetkezendő évek, évtizedek fertőző betegségekkel lesznek telítettek, zavarni fogják a mindennapjainkat a munkából való kiesés miatt, a gyermekeink betegsége miatt, a szülő, idős hozzátartozó betegsége miatt.

Beszéljünk az aktuális helyzetről! Az adatok azt mutatják, hogy a Covid jelen van a szennyvízkoncentrációban is, a környezetünkben, itt is, ott is covidosok vannak. Az influenza is megérkezett. Mi a jelenlegi helyzet?

A jelenlegi járványügyi helyzetét Magyarországnak az jellemzi, hogy a légúti szezon elindult. A légúti szezont jelen pillanatban a SARS-CoV-2, azaz a Covid-19 megbetegedés határozza meg. Ezt mi alapvetően nem a szennyvízmintákból határozzuk meg, illetve nem annak alapján tájékozódunk, hanem az emberi megbetegedésekben. Van az epidemiológiai és surveillance központunkon belül működő kutatóhálózatunk őrszem háziorvosokkal, őrszem kórházakkal, onnan nagyon részletes adatokat kapunk, ráadásul szekvenálásra is küldjük a légúti mintákból kinyert kórokozók genetikai anyagát. Ezekből azt látjuk, hogy nemcsak az idén, hanem már az előző években is – egyébként nemcsak nálunk, hanem más országokban is – a nyár közepén, augusztusban elindul a SARS-CoV-2 terjedése és a járvány szeptember-októberben fokozódik. Ez így volt tavaly is, tavalyelőtt is. Igyekszünk arra felhívni a figyelmet, hogy senki ne gondolja azt, hogy az influenza és a SARS-CoV-2 együtt jön majd valamikor az őszi-téli időszakban. Először jön a SARS-CoV-2, és az influenza jó, ha jövőre megérkezik. A kutatóhálózatunkban a légúti minták több mint a fele SARS-CoV-2 pozitív, amit légúti tünetekkel orvoshoz fordulóktól vesznek, a kórházakban is egyre nagyobb számban látunk súlyos lefolyású megbetegedéseket. SARS-CoV-2-járvány van Magyarországon, és a Covid-19 megbetegedések magas száma ebből adódik. Influenzacirkuláció szinte nincs is. (...)

A teljes beszélgetés hanganyaggal

PIRO képe a Pixabay-en
PIRO képe a Pixabay-en

(forrás: InfoRádió)
hirdetés

Könyveink