hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Önműködő láb-protézis

Rohamléptekkel fejlődik az elvesztett végtagok pótlását szolgáló protézisek és a hozzájuk illő segédeszközök készítése. Egy izlandi cég a műlábas közlekedést csaknem tökéletessé tevő elektronikus szerkezettel segít azokon, akik hátralévő életüket egy lábbal kénytelenek leélni.

A valamilyen okból egyik lábukat combtól lefelé elvesztettek számára már az ókorban is fabrikáltak mankók helyett a lábat némileg utánzó pótlást, protézist, művégtagot. Manapság ezek már olyan tökéletesek, hogy késhegyre menő viták folynak: vajon indulhat-e valaki az olimpián műlábakkal?

A legújabb, az izlandi Össur cég által ajánlott Power Knee (önerős térdes) műláb már automatikusan igazodik az azt használó mozgásához. Mint azt a cég internetes honlapján közli, a szerkezet egyik eleme egy, a meglévő láb talpához helyezett érzékelő, amely folyamatosan küldi az információkat a készülék mini-számítógépébe az illető mozgásáról. Ebből a Power Knee komputere kikövetkezteti, hogy a műlábnak mekkora lesz az éppen aktuális igénybevétele. Majd azt is, hogy a műtérdet mozgató kis motornak miként és mekkora erővel kell a lábat emelnie, hogy használójának lépései minél tökéletesebbnek tűnjenek. Mindezt úgy szabályozza, hogy a műláb mozgatásához nem szükséges a páciens ereje, azt pótolja a motoré. Ezáltal a mozgáskorlátozott egyén az amputált lábizmait kvázi helyettesítő szerkezettel gond nélkül járhat, lejtőn fel és lépcsőn is bátran közlekedhet, "önerővel" felállhat például egy fotelből.

Az egyelőre még igen drága, 80-100 ezer euróba kerülő Power Knee-ből már egy tucatnál többet szállítottak az Egyesült Államokba, és 2007 novemberében az első német páciensnek, egy 35 éves férfinak is beépítette a szerkezetet Alfons Fuchs ortopéd-sebész a heidelbergi klinikán.

MTI

 

cimkék

Könyveink