Önkormányzati kézbe kerülnek a kórházak Romániában
„Tisztán”, azaz a több éve felgyűlt adósságok nélkül átad 373 kórházat a román Egészségügyi Minisztérium az önkormányzatoknak a napokban kezdődő decentralizáció részeként.
„Az egészségügyi minisztérium fennhatósága alá tartozó 435 kórház közül 373 kerül át az önkormányzatokhoz, a helyi vagy megyei tanácsok felügyelete alá. A lista végleges, az átadás pedig a szaktárca és az önkormányzatok közötti szerződés alapján 30 napon belül megtörténik” – mondta az Új Magyar Szó (ÚMSZ) című bukaresti napilapnak Cseke Attila, az Emil Boc által vezetett kormány egészségügyi minisztere.
A román kormány szerdán fogadta el azt a decentralizációs jogszabálycsomagot, amely lehetővé teszi, hogy a jelenlegi 435 romániai kórház jelentős része átkerüljön az önkormányzatokhoz. A szaktárca felügyelete alatt marad 62 országos jelentőségű szakintézet és egyetemi központ.
Fontos lépésről van szó a romániai magyar közösség szempontjából is, mert a helyi közösségek a jövőben „érvényesíteni tudják a szubszidiaritás elvét, azaz helyi szinten eldönthetik, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnének saját kórházaikban” – magyarázta az ÚMSZ-nek a miniszter, hozzátéve, hogy az állam kilencven napon belül kifizeti azt a 674 millió lejes (47 milliárd forint) összetartozást, amelyet a kórházak az elmúlt években felhalmoztak.
A szakminiszter szerint a decentralizáció nem jelent külön megterhelést az önkormányzatok számára, mert a kórházak finanszírozása ezentúl is az egészségbiztosítóval kötött szerződés alapján történik, és az egészségügyi tárca is biztosítja az országos egészségvédelmi programokon keresztül folyósított pénzt.
Kovászna megyében júliusig négy kórház kerül az önkormányzatok tulajdonába, mindössze két országos érdekeltségű intézmény, a kovásznai szívkórház és az előpataki izom- és idegsorvadásos betegek kórháza marad a szaktárca hatáskörében. Albert István, a szentgyörgyi megyei kórház orvos-igazgatója szerint kétséges, hogy a decentralizálás segít majd az egészségügyi intézmények anyagi helyzetén, mert a rendszer „alulfinanszírozása” az igazi gond.
A Boc-kormánynak a kórházak átadása az első mélyreható decentralizációs intézkedése, és az oktatási törvénytervezetben is hasonló rendelkezések szerepelnek. Ez utóbbi jogszabálytervezet azonban még a parlament asztalán van.