Önerőből támogatja az önkormányzat a háziorvosokat Egyeken
Míg 2023-ban egyetlen háziorvos sem maradt Egyeken, mára mindhárom praxisba sikerült ellátót találnia az önkormányzatnak, írja a Cívishír.
Egy egyeki és egy tiszafüredi doktornő személyében 2024-ben két körzetnek lett háziorvosa, míg január elsejétől megérkezett a harmadik körzet orvosa is. Igaz, mindhárman tartós helyettesítésben látják el munkájukat, de attól nem kell attól tartani, hogy bármelyikük is egyhamar elmegy.
– Az, hogy Egyeken, a nagyvárosoktól legalább 55-60 kilométerre, Hajdú-Bihar szélén mindhárom háziorvosi praxisban megvan az orvos annak tükrében jelent óriási eredményt, hogy a mai napon Magyarországon 837 betöltetlen háziorvosi praxis van. Mi ezzel az adottságunkkal együtt az itt élők megelégedésével járó egészségügyi ellátást szerettünk volna megvalósítani. Annál is inkább, mert az emberek havonta fizetik a nem kevés egészségügyi hozzájárulást. Tisztában voltunk vele, hogy az önkormányzat által célként kitűzött egészségügyi ellátást csak úgy lehet teljesíteni, ha az önkormányzat a zsebébe nyúl – beszélt a kiindulási helyzetről Miluczky Attila polgármester.
– Mivel úgymond szabadon lévő háziorvos nincs, ezért, ha orvost akarunk találni, akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozásán túl nekünk praxiskiegészítő támogatást kell adnunk. Ezt megtárgyalta az önkormányzati képviselő-testület, és arra jutottunk, hogy a NEAK finanszírozáson felül havonta önerőt is vállalunk, valamint háziorvosonként 150 ezer forint kiegészítést adunk. Ugyanis olyan körülményt szerettünk volna teremteni, hogy ne kelljen attól tartani, hogy a jobb lehetőségek miatt elmenjenek az orvosaink. Pályázati támogatással sikerült beszerezni a legkorszerűbb orvosi eszközöket, műszereket, köztük EKG- és ultrahang-készüléket is, így mindhárom háziorvos ilyenekkel dolgozhat. Az orvosi rendelők, azok épületei állagmegóvása, berendezése ugyancsak az önkormányzat feladata. Az ellátórendszer napjaink egyik neuralgikus pontja a laborvizsgálatra a hosszú várakozási idő. Az egyekieknek most Balmazújvárosba kell menni, és az utazással együtt elmegy egy nap, időpontot pedig több hétre kapnak. Lehetőség van Egyeken is vérvételre és a gyors feldolgozásra, de ez alkalmanként 14 ezer 500 forintba kerül. Ezen segítendő, a képviselő-testület arról is határozott, hogy a vérvétel támogatásának lehetőségét beemeli a szociális rendeletbe, így a rászorulók vérvételi díjának egy részét állja. Fontosnak tartjuk, hogy szakrendelések is legyenek Egyeken. A rendelők alapfelszereléseit a számítógépekkel együtt az önkormányzat biztosítja, az orvosi műszerek egy részét mi vásároltuk meg, a speciális eszközökért pedig a szakrendelés idejére bérleti díjat fizetünk a szakorvosnak.
Napjainkban szemészet, reumatológia-fizioterápia, gyógytorna, belgyógyászat, pszichiátriai rendelés és kardiológiai magánrendelés biztosított, a sebészet, az érsebészet valamint a NEAK által finanszírozott kardiológia szünetel.
Az elmúlt két évben több alkalommal szűrőbuszt igényeltünk és biztosítottunk a lakosságnak. Ennek köszönhetően nőgyógyászati, melanóma és kardiovaszkuláris szűréseket is igénybe vehettek. És nem feledkezünk meg a mentőállomásról sem. Az épület évente több százezer forintos karbantartási munkálataihoz az önkormányzat is hozzájárul, pedig az az állam feladata volna. Az idén például kétmillió forinttal támogatjuk a héjazatcserét. Évek óta megvan az ígéret egy új mentőállomásra, reméljük, a most kilátásban lévő európai uniós támogatásból erre is lesz pénz – tájékoztatta a Cívishírt Miluczky Attila.