Ön jelentett már mellékhatást?
Különösen a gyermekekre és az idősekre kell figyelni
A legfejlettebb egészségüggyel, gyógyszeriparral rendelkező országokban az orvosok, gyógyszerészek, gyógyszergyártók millió lakosonként évente átlagosan 1000 gyógyszermellékhatás következményeként kialakult kóresetet jelentenek. Magyarországon viszont hosszú évek óta csak 10-20 esetről szólnak a híradások egymillió lakosonként. Ez persze nem azt jelenti, hogy nálunk ennyivel kevesebb a gyógyszermellékhatás.
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) mellékhatás-figyelő szolgálata több száz orvos részvételével végzett felmérést, amelynek során azt vizsgálták, vajon a hazai egészségügy szakemberei mennyire tájékozottak a gyógyszermellékhatások területén. Az orvosok válaszaiból kiderült, közülük e tárgykörben kevesen olvasnak cikkeket, az egyetemen pedig szinte semmit sem hallottak a farmakovigilanciáról. Ennek ellenére sokan (kb. 20 százalék) vélekedtek úgy, hogy mélyrehatóbban érdeklődnének a téma iránt.
A kérdőívet kiállító orvosok 65 százaléka azt állította: soha nem jelentette a praxisában előforduló, gyógyszermellékhatás miatti káros következményeket. Ötvenöt százalékuk nem tudta, hová kellene küldenie a jelentést, 24 százaléknak nem volt ideje foglalkozni annak megírásával, 10 százalék pedig nem tulajdonított különösebb jelentőséget a mellékhatás bejelentésének. Mindezek után nem csodálkozhatunk azon, hogy bár a gyógyszermellékhatások bejelentését Magyarországon már évek óta törvény írja elő, a jelentett esetek száma országosan soha nem lépte túl egymillió lakosra vetítve az évi 10-20-at.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!