hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

Október: az ADHD tudatosság hónapja

A mentális egészségi rendellenességek között az ADHD (figyelemhiányos iperaktivitás zavar) a leginkább aluldiagnosztizált és félreértett betegség – írja a Lilly és az ADHD alapítvány.

Európában a 6-18 éves korosztály között az ADHD aránya kb. 20:1-hez és sok esetben a betegség felnőtt korban is folytatódik. Jelenleg a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt ADHD betegség jelentős plusz kiadásokat és terheket okoz a társadalomnak. Magyarországon becslések szerint 70 ezer fiatalkorú érintett a betegségben, melynek gazdasági terhei évente elérik a 33 milliárd forintot.

Nemzetközi civil-, és orvos-szakmai szervezetek közös elhatározásából minden év októberében tartják az ADHD hónapját. A nemzetközi kezdeményezéshez csatlakozott az ADHD Magyarország Alapítvány is, amely idén 10. alkalommal szervezi és rendezi meg nemzetközi konferenciáját az ADHD hónap alkalmából, hogy felhívja a figyelmet a betegség időbeni felismerésére és megfelelő szakorvosi kezelésére. Az idei év mottója: Bárkit érinthet az ADHD!

 

Időbeni felismerés

A szülők és pedagógusok háromnegyede csak későn vagy egyáltalán nem ismeri fel a betegséget, 10 osztályból 7-ben találkozhatunk olyan ADHD-s gyermekkel, aki nem részesül kezelésben. Ha nem ismerik fel időben a betegséget, akkor a kisdiák nem kap megfelelő segítséget, és nem tud lépést tartani a többiekkel. A kezeletlen ADHD szinte 100%-ban tanulási, sok esetben magatartási problémákhoz vezet.  Számos érintett – hazánkban mintegy 50 ezer gyermek – él anélkül, hogy ő vagy környezete tudna állapotáról, holott az ADHD betegség időbeni felismerésével és megfelelő szakorvosi segítséggel nagymértékben javulnak a gyermekek szociális, beilleszkedési, magatartási problémái, interperszonális kapcsolatai, tanulási nehézségei, majd később továbbtanulási lehetőségei, munkaképességei, vagyis esélye lesz egy egészséges, pozitív életpálya kialakítására.

 

Neurobiológiai zavarról van szó

Az ADHD tünetei általában óvodáskor végén vagy kisiskoláskorban jelentkeznek, amikor már a teljesítményt, koncentrációt feladatokkal mérik, és kiderül, a gyermek nem tud folyamatosan figyelni egy dologra. A betegség neuorobiológiai zavar, amelynek hátterében az agyban található figyelemközpont működési zavara áll, ami lehet örökletes, de kialakulhat magzatkorban oxigénhiányos állapot következtében is, így nem nevelési probléma.

Mivel nem tudnak hosszasabban összpontosítani, figyelni egy adott dologra – pl. a tanórára – mert fárasztó számukra, túlzott aktivitással vagy éppen pont fordítva figyelmük „kikapcsolásával” kompenzálják ezt a diszkomfort érzést

 

Személyre szabott, komplex terápia

Bár az ADHD-s gyermekeket gyakran sorolják a „neveletlen, kezelhetetlen” kategóriába, a nevelés és a kezelés kulcsa az iskola és a szülő kezében van. A tünetek észlelése után a szülő a területileg illetékes Nevelési Tanácsadóhoz vagy gyermekorvoshoz fordulhat, ahonnan szükség esetén gyermekpszichiáterhez irányítják. A betegség kezelhető, ám a diagnózis felállításához nagy tapasztalat és gondos vizsgálat szükséges, ezért a tünetcsoportok alapján csak gyermekpszichiáter szakember vonhat le következtetést a gyerekről. A szakember a diagnózist követően gyógypedagógiai, mozgás-, szükség esetén komplex, kezelést javasol, melynek része lehet pszichoedukáció, viselkedés terápia, szülőtréning, szociális beilleszkedést, tanulást segítő tréning, illetve szükség esetén a gyógyszeres terápia is. Az ADHD egyénre szabott komplex kezelése segít abban, hogy az érintettek a későbbiekben tünetmentes, teljes életet élhessenek, az érintett gyermeket körülvevő felnőttek pedig megtanulják kezelni a betegség tüneteit ezáltal biztosítva harmonikus környezetet az ADHD-val élő gyermek számára.

 „Minél előbb diagnosztizálják a rendellenességet, annál több esély van arra, hogy a lehető legkevesebb hátrányt szenvedje el az érintett gyermek, sőt, megtanulja a speciális állapotban rejlő lehetőségeket előnyére fordítani. Ahhoz azonban, hogy minden érintett gyermek megkaphassa a személyre szabott, komplex kezelést, el kell jutniuk gyermekpszichiáter szakorvoshoz – ebben van óriási feladata a szülőknek, a pedagógusoknak és a társadalom egészének”– idézi a közlemény Hajdu Ágnest, az ADHD Magyarország Alapítvány elnökét.

 

Nemzetközi ADHD konferencia Budapesten

Az ADHD Magyarország Alapítványt munkatársai immár tizedszerre tartják meg nemzetközi konferenciájukat Budapesten, október 10-11-én. Az előadók között elismert magyar szakemberek mellett idén nemzetközi szakemberek is szerepelnek. A külföldi szakértők országukban jól működő stratégiákkal ismertetik meg a magyarországi szakma képviselőit. Az ADHD Magyarország Alapítványnak elsődleges célja a döntéshozókkal való partnerség kialakítása az ADHD-val élő gyerekek és felnőttek komplex kezeléshez való egyenlő hozzáférés megvalósítása érdekében. Ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, összefogásra és együttműködésre van szükség az állami szervekkel, pedagógiai és egészségügyi intézményekkel. A Magyarországi ADHD Alapítvány nem kizárólag egészségügyi, de pedagógiai problémának is tekinti az ADHD-t, ezért tartja fontosnak, hogy a pedagógusképzésben is megjelenjen a betegséggel kapcsolatos tudásanyag. 

cimkék

Könyveink