Barack Obama kedden aláírta a történelmi jelentőségű – a betegbiztosítást több tízmillió amerikaira kiterjesztő – egészségügyi törvény módosító csomagját. Ez nagy előrelépés, fontos mérföldkő – hangsúlyozta az amerikai elnök az Észak-Virginiai Állami Egyetemen a ceremónia előtt mondott beszédében.
A módosító csomagot a Demokrata Párt egy ritka, az ellenzéki obstrukció megkerülését lehetővé tevő szavazási eljárással – az úgynevezett összehangolás eszközével – tudta elfogadtatni a szenátussal; a tervezet jóváhagyásához csak egyszerű többségre volt szükség.
A múlt heti szavazás 56–43-as eredménnyel zárult. Az Obama-féle átfogó egészségügyi reform körüli éles megosztottságot mutatta, hogy a tervezetet a republikánus szenátorok egyike sem támogatta, és három demokrata párti politikus is nemmel voksolt.
A tervezetet – miután annak szövege megváltozott, a házszabállyal való ütközés miatt törölni kellett belőle két cikkelyt – vissza kellett küldeni a képviselőházba, ahol még a szenátusi szavazás napján elfogadták 220–207 arányban.
Mivel az egészségügyi törvény úgy született meg, hogy a képviselőház a szenátus által karácsonykor elfogadott tervezetet hagyta jóvá, a demokraták ragaszkodtak bizonyos kiigazításhoz. Az ezt tartalmazó módosító csomagot írta alá kedden Obama.
A módosítások között szerepel a nagyobb központi támogatás a betegbiztosításokhoz és a szövetségi állami szintű segélyek növelése a szegények alapellátását biztosító Medicaid programhoz. A demokraták ugyancsak hozzácsapták az eredeti törvényhez az országos diákhitelek rendszerének jelentős átalakítását, a hitelprogramok további több milliárd dollár szövetségi támogatást fognak kapni.
A demokraták a fontos törvény és annak módosítása kapcsán – a demokraták csak így, két gyors egymás utáni lépcsőben tudták megoldani a kongresszusi jóváhagyást – azt hangoztatják: Obama teljesítette egyik legfőbb kampányígéretét. Ez arra vonatkozott, hogy átalakítja az egészségügyi rendszert, amelyben olyannyira elszaladtak a betegellátás és -biztosítás költségei, hogy sok amerikai már nem tudja őket fizetni.
A republikánus ellenzék viszont azt hangoztatja: mindent megtesz, hogy visszavonja a szerinte káros törvényt. Az egyik fő ellenérv szerint a költséges reform keretében az állam át akarja venni a gazdaság egyhatodát kitevő szféra irányítását. A republikánusok revánsot akarnak venni a novemberi választásokon, és reményeik szerint többséget szerezve lépéseket tehetnek majd a reform visszavonására.
Az egészségügyi reform elleni támadások másik terepe a bírósági rendszer: tucatnyi, republikánus vezetésű szövetségi állam jelezte, hogy megtámadja a törvényt. Érvük szerint alkotmányba ütközik, hogy kötelezővé teszik a polgárok számára biztosítás kötését.
Konzervatív kommentátorok Obama szemére vetik, hogy korábbi ígéretével szemben ellenzéki támogatás nélkül fogadtatta el reformelképzeléseit. Az elnök az NBC televíziónak adott keddi interjúban ezzel kapcsolatban kifejtette: azért volt kénytelen így dönteni, mert úgy érzékelte, hogy a republikánusok a választásokhoz közeledve elhatározták, mindent megtorpedóznak, ami tőle származik. A törvény sok olyan elemet tartalmaz, amelyet az ellenzék javasolt – tette hozzá.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...