Közel 70 ezer terhes nőre kiterjedt vizsgálatukban nem találtak kapcsolatot norvég kutatók a triptánoknak nevezett migrén elleni szerek és a fejlődési rendellenességek kockázatának növekedése között.
Ugyanakkor dr. Katerina Nezvalova-Henriksen és kutatócsoportja a szülés közbeni erőteljes vérzés kockázatának enyhe emelkedését, valamint szülés után a méh nehezebb összehúzódását állapította meg azoknál, akik várandósságuk alatt ezeket a szereket szedték.
A triptánok a leghatékonyabb migrén elleni szerek közé tartoznak. Miközben a nők mintegy harminc százalékánál jelentkeznek migrénes fejfájások fogamzóképes korukban, sokan biztonsági okból ódzkodnak a fájdalom csillapításától a terhesség alatt – vélekedtek a Headache című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban az Oslói Egyetem munkatársai. Ez a döntés valószínűleg nem bölcs, ugyanis maga a migrén kockázatot jelenthet az anya és a gyermek számára – egyes vizsgálatok a preeklampsziával, egy potenciálisan halálos állapottal is kapcsolatba hozták.
A vizsgálatban szereplő közel 70 ezer nő mintegy 2 százaléka, 1535 fő használt triptán hatóanyagot várandóssága alatt, közülük 373 pedig már teherbe esése előtt is. Fejlődési rendellenességek átlagosan 5 százalékos gyakorisággal jelentkeztek az állapotosságuk idején gyógyszert nem szedők és a gyógyszert szedők csoportjában is. Azoknál, akik korábban szedtek ilyen szereket, de a terhesség alatt nem, enyhén emelkedett kockázatot találtak, náluk 6 százalékban fordultak elő ilyen problémák. A jelentősebb fejlődési rendellenességek – a végtagok vagy a belső szervek rendellenessége – mind a három csoportban azonos gyakorisággal bukkantak fel, százból átlagosan három szülésnél. Ez megfelel a teljes populációra jellemző értéknek.
Gyakrabban jelentkezett azonban a méh összehúzódási zavara és komolyabb vérzés szülés közben azoknál, akik terhességük második vagy harmadik trimeszterében triptánt szedtek. Emellett gyakoribb volt körükben a hányinger, a preeklampszia és az eklampszia előfordulása is, és gyakrabban voltak folsavhiányosak.
Egy megfigyeléses vizsgálat szerint a magas koleszterinszintű, sztatinokat szedő felnőtteknél jelentősen nagyobb lehet a glaukóma kialakulásának kockázata, írja az OTSZ Online.
Bár tartós fogyást és ideális testsúlyt életmódváltással a legnehezebb elérni, szakemberek szerint mégis ez a kívánatos módszer, már csak azért is, mert ez jár a legkevesebb szövődménnyel.
Leírás:
Mikrobiológia, járványtan és egészségpolitika szakembereknek és kíváncsiaknak.
Nem baj, ha kilógsz a sorból. Lehet, hogy a sorral van a baj! –...
Az 1922-ben megjelent könyv már akkor is hiányt pótolt a szem fénytöréstanának összefoglalásában. A szemorvos a szemmel inkább mint szervvel szeretett...