Nem minden hulladék szemét
A patikák jövőre begyűjtik a felesleges orvosságokat
A jövő év elején megkezdődhet a lakossági gyógyszerhulladék elkülönített gyűjtése a patikákban. Miközben a felesleges gyógyszereket ártalmatlanítják, a háztartásokban keletkezett egyéb szemét csaknem 60 százalékát hasznosítani lehet szelektív gyűjtéssel és a szükséges feldolgozó kapacitás kiépítésével. Nálunk azonban ez is akadozik.
Becslések szerint a kiváltott gyógyszerek 20 százaléka, évente mintegy 2000 tonnányi orvosság válik feleslegessé. A gyógyszerhulladék ártalmatlanítása a legtöbb uniós országban már megoldott, nálunk viszont ez szervezett gyűjtés híján ma még főleg a háztartási szemétbe kerül, csupán töredékét adják le a hulladékudvarokban vagy a patikákban. Ez a gyakorlat azonban nemcsak amiatt tarthatatlan, mert keveredik a kommunális és a veszélyes hulladék, hanem – a guberálás miatt – közegészségügyi szempontból is. Ráadásul jogszabályellenes is: a 2000-ben érvénybe lépett hulladékgazdálkodási törvény előírja a gyógyszerhulladék elkülönített kezelését. Ezt azonban eddig csak a kórházakban valósították meg.
A hatalmas mennyiségű feleslegessé vált medicina elkülönített gyűjtése tehát évek óta gond, a szabályozás azonban csak most született meg. Eszerint a jövő év elejétől rendeletben köteleznék a patikákat a lejárt gyógyszerek visszavételére, a gyártókat pedig az ártalmatlanítás megszervezésére. A patikákban a tervek szerint 60-80 literes gyűjtőedényeket helyeznek el. A rendszeresen ürített tárolók tartalmát az előírásoknak megfelelően veszélyeshulladék égetőkbe szállítják. A legnagyobb gyártók a termékfelelősségi elv alapján közösen állják a megsemmisítés évi 60 millió forintra becsült költségét.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!