Nem ismerjük a nagyobb kockázat okát
A British Medical Journal júniusi 4-i száma újabb bizonyítékot tett hozzá ahhoz a több évtizedes vitához, hogy van-e egészségkárosító hatása a nagyfeszültségű távvezetékeknek. Megállapították: a vezetéktől 200 méternyi távolságra lakó gyermekek körében 69 százalékkal nagyobb az akut limfoid leukémia kockázata.
A nagyfeszültségű távvezetékek, bár nélkülözhetetlenek, esztétikailag nem illenek a tájba, és az emberek többsége nem is szeretne a közelükben élni. Az viszont Nancy Wertheimer (University of Colorado) 1979-es közleménye óta évtizedes vita tárgya, hogy csúfságuk mellett valóban károsan befolyásolják- e a környezetükben élők egészségét. Számos vizsgálat során felvetették, hogy a távvezetékek mellett
nagyobb a kockázat
a daganatok kialakulása szempontjából. A brit szerzők által közölt újabb bizonyíték (BMJ 2005;530:1290) megerősíti ezt. Angliában és Walesben az országos rákregiszterből összegyűjtötték az 1962–1995 között rosszindulatú betegséggel diagnosztizált 0–14 éves gyermekek (összesen 29 081 daganatos beteg) adatait. Közülük 9700-an szenvedtek akut limfoid leukémiában (ALL-ben).
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!