hirdetés
2025. január. 08., szerda - Gyöngyvér.

Nem indul felhőtlenül a 2025-ös év a kórházak számára

A december végén megjelent adatok szerint 127 milliárd forintot görgetnek az új év első napjaiban is maguk előtt a kórházak, mondta az Economxnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

Több mint 25 éve nem tudnak a kórházak kikeveredni az adósságspirálból, és a 2025-ös évet is több mint 127 milliárd forint tartozással indítják, mondta az Economxnak Rásky László, az  Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

Kórházkonszolidáció ide vagy oda a százmilliárd forintot meghaladó összeg továbbra is nyomasztja a kórházigazgatók vállát. A Magyar Államkincstár (MÁK) december 23-án megjelent adósság-adatai szerint a kórházak és a hozzájuk tartozó járóbeteg-ellátók 94,3 milliárd forint adósságot görgetnek maguk előtt. 

A négy orvosi egyetemi központnak és az egyházi fenntartású intézményeknek nem kell a Magyar Államkincstár felé adatot szolgáltatni, így jön ki a 127 milliárd forintos tartozás – mondta a szakmai szövetség főtitkára. 

A részletes adatokból az is látszik, hogy mivel a  konszolidációs összegek utalványozásának határideje 2024. november 30-a volt, több intézmény már előbb megkapta a pluszforrást, és ugyan novemberben utaltak egyes beszállítóknak. De még így is a 2024-es évet 100 milliárd fölötti adóssággal zárták.

Durva adósságspirálban az egyetemek is: 

  • a Semmelweis Egyetem 2,2 milliárd forintot;
  • a Debreceni Egyetem: 9,7 milliárd forintot;
  • a Pécsi Tudományegyetem: 10,7 milliárd forintot;
  • a Szegedi Tudományegyetem: 10,9 milliárd forint adósságok görget maga előtt.

Rásky László bizakodó az idei évvel kapcsolatban, mert a költségvetésben szereplő 150 milliárd forintos pluszforrás mellett van egy ígéret arra, hogy az eddig felgyülemlett adósságokat év elején rendezik, amire 110 milliárd forintot szán a kormányzat. 

Abban bíznak, hogy nem jön közbe semmi, és a cégek valóban megkapják ezt a pénzt. A főtitkár kiemelte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerint is utóbbi összegek csak a termelődő adósság 60 százalékának rendezésére elegendők – vagy legalábbis 2024-ben, ennyire volt elég, és az infláció továbbra sem nulla –, ha a két összeg megérkezik az egészségügybe, és el is jut a kórházakon keresztül a beszállítókhoz, az talán stabilizálhatja a beszállító cégek gazdálkodási helyzetét.     

(forrás: Economx)

Könyveink