hirdetés
hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.
hirdetés

Nem hatásosak a fogyást ígérő étrend-kiegészítők

A stockholmi Nemzetközi Elhízás Kongresszuson bemutatott új kutatások nem találtak bizonyítékot arra, hogy a súlycsökkentő étrend-kiegészítők valóban megkönnyítenék a fogyást.

Dr. Thomas Ellrott, a németországi Göttingeni Orvosi Egyetem Táplálkozás és Pszichológiai Intézetének vezetője és kutatócsapata kilenc népszerű étrend-kiegészítőt vizsgált placebo készítményekkel összehasonlítva, köztük például az L-carnitine-t, a káposztaport, rosttablettákat és babkivonatot. Azért, hogy a készítmények neve ne befolyásolja a kutatást, a termékcsomagolást és a fogyasztói tájékoztatókat megváltoztatták. Összesen 189 túlsúlyos vagy elhízott, középkorú résztvevőnek adtak placebo készítményt vagy a vizsgált termékek valamelyikét, a gyártók által javasolt dózisban – összesen nyolc héten keresztül.

Az eredmények azt mutatják, hogy az átlagos fogyás 1 és 2 kg között mozgott, míg a placebót kapott csoportnál a súlyvesztés 1,2 kg volt. A placebóhoz viszonyítva jelentős különbség egyik termék esetében sem volt megállapítható.

„Ezeknek az étrend-kiegészítőknek csak igen kis százaléka jut el egyáltalán klinikai vizsgálatokig, és mivel a kínálat állandóan változik, szigorú tudományos kiértékelésekre van szükség, hogy megállapításra kerüljön a szerek hatékonysága”, emelte ki Dr. Elrott.

Egy másik tanulmányban Dr. Igho Onakpoya – az Egyesült Királyság-beli Exeteri és Plymouth-i Egyetemek Peninsula Orvosi Fakultásának munkatársa – módszeres áttekintést készített a hozzáférhető tanulmányok eredményeit felülvizsgálva, melyek a legnépszerűbb kilenc karcsúsító szer, köztük például az Ephedra, a CLA, a keserűnarancs és a zöld tea hatásaival foglalkoztak. 

A kutató és munkatársai nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy a vizsgált étrend-kiegészítők hatékony eszközei lehetnek a testsúly csökkentésének.

„A diétás étrend-kiegészítők éves forgalma jóval meghaladja a 13 milliárd dollárt; csupán Nyugat-Európában 900 millió font értékben vásároltak a fogyasztók ilyen termékeket a tavalyi évben. Az emberek azt hiszik, hogy ezek a termékek biztosítják a rövid utat a fogyáshoz, és hatalmas összegeket költenek rájuk, azonban csalódottakká, frusztráltakká és depresszióssá válhatnak, ha hosszú távon nem a várakozásnak megfelelően alakul a testsúlyuk”, hangsúlyozta Onakpoya.

A konferencián arról is beszámoltak, hogy az eredményesség elmaradásán túl, az étrend-kiegészítők bizonyos esetekben még mellékhatásokat is okozhatnak. A téma azonban további, alapos kutatásokat igényel.

(forrás: Sajtóközlemény)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés