Nem csak a magzatra veszélyes?
Eddig azt hitték, a Zika-vírus felnőtteknél gyakorlatilag ártalmatlan, azonban most úgy vélik amerikai tudósok, lehet, hogy az ő agyukat is megtámadhatja a kórokozó, írja MTI híre alapján az Origó.
Amerikai kutatók feltárták, hogy a Zika-vírus megtámadhatja az agysejteket felnőtt egerekben az agy azon részén, amely a tanulásban és memóriában játszik szerepet. A felfedezés felveti a kérdést, milyen hatással lehet a vírus az általa megfertőzött felnőtt emberekre – olvasható az origo.hu-n.
A Cell Stem Cell tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányukban a New York-i Rockefeller Egyetem szakemberei azt vizsgálták, hogy a Zika-vírus képes-e megtámadni ugyanazokat a sejttípusokat felnőtt egerekben, mint ahogy egérmagzatokban teszi.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy felfedezéseik kezdetiek, és lehetséges, hogy nincs összefüggés a Zika-vírus emberi agyra gyakorolt hatásával, ezért további kutatásokra van szükség.
A Zika-vírusról már kimutatták, hogy megtámadja a magzat agysejtjeit, az úgynevezett idegi őssejteket, amelyekből a különféle agysejtek kifejlődnek. Ezen sejtek halála megbontja az agy fejlődését és súlyos születési rendellenességhez, kóros kisfejűséghez vezethet azoknál a csecsemőknél, akiknek édesanyja a várandósság alatt Zika-lázon esett át – írja az Origó. A felnőtteknél a kifejlett agyban jóval kevesebb ilyen őssejt van, például a tanulásban és a memóriában szerepet játszó hippokampuszban.
Joseph Gleeson, a Rockefeller Egyetem gyermekneurológusa és munkatársai azt vizsgálták, hogy a Zika-vírus megtámadja-e ezeket a sejteket a felnőtt egerekben. Ezért Zika-vírust fecskendeztek a kísérleti állatokba, és megvizsgálták agyukat.
A további részletekért kattintson az origo.hu-ra.