Nem a mozgás csökkenti a test zsírtartalmát?
A mérsékelt fizikai aktivitás nem csökkenti a lipoproteinek szintjeit az olyan elhízott betegekben, akiknek nem alkoholos zsírmájuk (non alcoholic fatty liver disease, NAFLD) van – állítják a kutatók.
Vizsgálatuk szerint, melyet a Hepatology jelentetett meg, e betegekben a fizikai munka hatására csak a triglicerid és az alanin transzamináz (ALT) koncentrációja csökkent, de ezek is csak igen kis mértékben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2008-ban a 20 éven felüliek közül 1,5 milliárdan voltak túlsúlyosak a világon, és ezek közül félmilliárdan elhízottak. A NAFLD igen gyakori szövődménye az elhízásnak, gyulladást és hegesedést okoz a májban, s végül májelégtelenséghez vezethet.
Korábbi vizsgálatok szerint a rendszeres testgyakorlás és testsúlycsökkenés enyhítette a NALFD-t kísérő anyagcserezavarokat. A mostani kutatás során a St. Louis-i (MO) Washington Egyetemen dolgozó dr. Samuel Klein és munkacsoportja azt vizsgálta, hogy az Egészségügyi Minisztérium által javasolt testgyakorlási programok hogyan befolyásolják az elhízott, NALFD-s betegekben a koleszterin, az ALT és a triglicerid szinteket.
A kutatásba 18 ilyen beteget vontak be, akik közül 12-en véletlenszerűen a fizikai aktivitás csoportba kerültek, és a maradék 6 személy alkotta a kontrollcsoportot. A fizikai aktivitás csoportba került betegek 16 héten át minden hét 5 napján 30-60 percig mérsékelten megterhelő testgyakorlást végeztek.
A kutatócsoport megvizsgálta, hogy milyen mértékben befolyásolta a fizikai aktivitás a nagyon kis denzitású lipoprotein (VLDL), az intrahepatikus triglicerid (IHTG) és az apolipoprotein B-100 (apoB-100) szintjét.
Eredményeik szerint az IHTG tartalom 10 százalékkal csökkent a testgyakorlás hatására, de a test teljes zsírtartalma és a testsúly nem változott. A fizikai aktivitás program megkezdése előtt az átlagos testsúly 103,1 kg volt, utána 102,9 kg, és a test teljes zsírtartalma a program előtt 38,9 volt, utána 39,2. A máj lipoprotein szintjei (VLDL, apoB-100) sem változtak a testgyakorlás hatására.
Az eredmények alapján dr. Klein azt a következtetést vonta le, hogy a lipoprotein anyagcsere és a szteatózis javulása a korábbi vizsgálatokban a testsúlycsökkenés következménye lehetett, nem pedig a fizikai aktivitásé.