Nehéz sportorvosi vizsgálatra bejutni a Sportkórházba
A Népszavának egy érintett arról számolt be, április óta próbál a társadalombiztosítás által finanszírozott vizsgálatra időpontot foglalni sikertelenül.
Az egyik fővárosi sportklub levelébe azt írják: az idény előtti szokásos, szervezetten zajló sportorvosi vizsgálat lebonyolítása bizonytalan, mivel az új szabályozások miatt nehezebb kitelepülést vállaló sportorvost találni.
„2025. január 1-jétől a sportorvosi vizsgálatokra vonatkozó jogszabály módosult. A változás a 16-18 év közötti, 16 év feletti sportolókat is érinti, ugyanis a sportorvosi igazolások érvényessége ezentúl a születési dátumhoz igazodik, nem pedig a vizsgálat időpontjához. Így még fontosabbá válik az egyéni időpontfoglalás és az igazolások érvényességének nyomon követése” – olvasható a tájékoztatásban. A klub ugyanakkor pont ahhoz a Sportkórházhoz irányítaná a sportolni vágyó gyerekeket, amelynél bajos az időpontfoglalás.
A problémát az jelenti, hogy az új szezon közeledtével most jut eszébe mindenkinek, hogy meg kell csináltatni a sportorvosi igazolást – reagált a kritikai észrevételekre a lapnak nyilatkozva Soós Ágnes, a Sportkórház főigazgató főorvosa. A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésének és orvosbizottságának tagja elmondta, a tavaly augusztusban elfogadott, január 1-ével életbe lépett jogszabály azt a célt szolgálja, hogy 1) a sportorvosi rendszer kifehéredjen, megszűnjenek a visszaélések; 2) senki ne kaphasson játékengedélyt úgy, hogy ne vizsgálta volna meg szakember, a sportoló ténylegesen essen át szűrővizsgálaton; 3) az egészségügyi jogviszony alapján az orvosok ugyanolyan anyagi hozzájárulásban részesüljenek, a munkájuk egyszerűsödjön, egyúttal megbecsült legyen.
A rendszert épp úgy alkottuk meg, hogy a sportolók elkerüljék a tumultust, a várakozást. Hogy mégis ez történik, annak az az oka, hogy mind a sportszervezetek, mind a sportolók közül sokan most akarnak mindannyian, gyakorlatilag egyszerre sportorvosi engedélyhez jutni. Pedig jeleztük és
azt szerettük volna elérni, hogy az érintettek egész évben, szétterítve járjanak sportorvoshoz. Vannak szövetségek, amelyek ezt megoldották, a Magyar Labdarúgó-szövetséggel például jó az együttműködés.
A születési dátum alapján időben érkeznek a vizsgálatokra, a sportolók zökkenőmentesen jutnak az ellátáshoz – mondta Soós Ágnes, s hozzátette: immár a térségek 60 százalékát lefedi az online időpontfoglalási rendszer.