Ne januárban, pénteken és éjszaka
Csaknem egymillió New York állambeli eset adatai alapján szívelégtelenség miatt azok halnak meg leggyakrabban, akik januárban, pénteken és éjszaka kerülnek kórházba, írja az OTSZ Online.
A szívelégtelenség miatt folyamatos gyógyszeres kezelésre szoruló emberek száma világszerte mind nagyobb: statisztikák szerint az Egyesült Államokban mintegy hatmillió beteget kezelnek dekompenzáció diagnózisával.
Az Európai Kardiológusok Társaságának ezzel a témával foglalkozó idei kongresszusa május 25-e és 28-a között volt Lisszabonban. Az egyik legnagyobb figyelmet keltő előadást David P. Kao amerikai kutató tartotta, aki a szívelégtelenség következtében kórházba kerülő betegek sorsáról számolt be, csaknem egymillió eset kapcsán.
New York állam kórházaiban a legtöbb dekompenzált pácienst februárban vitték be felvételre, a kórházi mortalitás és ápolási időtartam csúcsa januárban volt. A legkevesebben azok közül haltak meg, és azok tartózkodtak a legrövidebb ideig a kórházban, akiket reggel 6 óra és déli 12 óra között vettek föl. A kórházi beszállítás legrosszabb időszaka az este volt (18 órától 24 óráig).
Azok haltak meg legritkábban és tartózkodtak a legrövidebb ideig az osztályon, akik hétfőn kerültek be, a legrosszabb előjelnek viszont a pénteki kórházba szállítás bizonyult. Az utóbbival kapcsolatban többen fölvetették, hogy másféle kóros állapotokhoz hasonlóan ebben is lehet szerepe az alkoholnak, sőt a kábítószerek fogyasztásának is. Az előadó azonban hangsúlyozta, hogy sem a szeszesital, sem a drog nem játszott szerepet abban, hogy a szívelégtelenség decemberben vagy januárban gyakoribb, közli az OTSZ Online.