Miért ilyen túlzsúfoltak az onkológiák?
Az idő = élet, emiatt biztatnak mindenkit, hogy vegyen részt szűréseken. Ám, ha rossz eredmény születik, sokan hetekig, hónapokig várnak a kezelésre. A Válasz Extra a miérteknek járt utána.
Élő Anita vendégei Borbényi Erika onkológus, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Onkológiai Gondozójának főorvosa és Rékassy Balázs orvos, egészségügyi közgazdász.
Az elmúlt hetek beszélgetéseiben a magyar egészségügy minden anomáliájára az volt a válasz, hogy túl keveset költünk az ágazatra, nincs pénz. Az onkológiai kezelések viszont a legjobban megfizetettek közé tartoznak. Miért kell mégis annyit várni? Mégsem minden a pénzen múlik?
Rékassy Balázs: Szervezettség és leterheltség, ebben látom a fő okot. Hiányzik a betegút-menedzsment, vagyis egy olyan egészségügyi dolgozó vagy szoftver, aki vagy amely megszervezné, hogy mikor milyen vizsgálatra és hova kell menni, és erről értesítést is küld.
Úgy kell ezt elképzelni, hogy cseng a telefon: itt a magyar egészségügy beszél, önnek szerdán 10 órára CT-vizsgálatra kell mennie, küldöm a pontos címet?
Rékassy Balázs: Igen.
Borbényi Erika: A betegek gyakran nem tudják, hogy 2015 óta onkológiai gyanú esetén 14 napon belülre kell kapniuk időpontot, és megdöbbennek, hogy esetleg két és fél hónap várakozás után tudják csak fogadni őket. Nagyon határozottan mondani kell, hogy daganatgyanú áll fenn, és akkor megnyílnak a kapuk.
Rékassy Balázs: Most megmozdult valami, az EgészségAblak nevű alkalmazáson nemcsak a területileg illetékes szakrendelőbe lehet időpontot kérni, hanem máshova is. Ez meggyorsíthatja a szakorvosokhoz való bejutást.
Borbényi Erika: Sok idős beteg nem tudja letölteni az alkalmazást, nincs okostelefonja. Mindenkinek azt javaslom, hogy vonja be a folyamatba egy hozzátartozóját. Mindig örülök, ha a rendelésre többen jönnek. Kísérjék el a betegeket, jegyzeteljenek, mert gyakran hiába mondjuk el, hiába ismételtetjük el az információkat, kifelé menet a páciens visszakérdez, és kiderül, olyan idegállapotban van, hogy mindent törölt az agya.
Rékassy Balázs: Az onkológiai ellátás annyit fejlődött, olyan bonyolulttá vált, hogy csak onkológiai centrumokban lehet végezni. Lehet, hogy a karakószörcsögi beteg emiatt nehezebben kerül be a rendszerbe, mint az, aki az Országos Onkológiai Intézettől 200 méterre lakik, de ha egyszer bekerült, akkor az egészségügy már abban érdekelt, hogy végigdarálja.
Az adás ITT meghallgatható