hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.

Mennyi az annyi?

A jövő évi költségvetés egészségügyre jutó részének elosztását elemezte a nol.hu, Sinkó Eszter segítségével.

A parlamentnek benyújtott költségvetés szöveges része 167 milliárdos többletet ígér jövőre az egészségügynek. Ha ezt az összegként megpróbáljuk az egyes feladatoknál konkrét összegként is fellelni, már nehezebb a feladat – írja a lap munkatársa. Sinkó Eszter közgazdászt, egészségügyi rendszerelemzőt hívta segítségül. Azt a szakember is megállapította, hogy az a 80-85 milliárd forint, amelyet mint a lehetséges béremelés forrását emlegette Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, nincs benne az egészségbiztosítóhoz, illetve a humán tárcához köthető fejezetekben. De még meglehet, mert a miniszterelnökség fejezetében szerepel mintegy 203 milliárd forint, amelyből elvileg az egészségügyben ígért bérekre is juthat valamennyi.

A nol.hu tényként említi: az Egészségbiztosítási Alap jövő évi előirányzata közelítőleg 2059 milliárd forint, szemben az idei 1963 milliárd forinttal. (A két összeg különbsége 86 milliárd.)

Az egészségbiztosító gyógyításra költhető keretének többlete 71,6 milliárd forint, ez körülbelül az ideinél 5,2 százalékkal több pénzt jelent, ám a növekedésben már benne van az a 17 milliárd forint, amit a gyógyszerkasszából csoportosítanak át – vélhetően a gyártók befizetéseiből. Azaz az állami szerepvállalás az egészségügy gyógyítási fejezetének finanszírozásából máris ennyivel kevesebb. Sinkó Eszter szerint, ha elfogadjuk, hogy az infláció jövő évre nem éri el az egy százalékot, akkor az ellátásokra költhető pénz reálértékben növekszik. A nol.hu kérdésére, mely szerint ezzel megakadályozható-e a kórházak eladósodása, Sinkó Eszter azt válaszolta: csak ha a kormányzat elszánja magát, és emel az átlagos esetekért fizetett kórházi alapdíjon. Ez az összeg most 150 ezer forint, amit minimálisan 20 százalékkal kellene növelni.

A háziorvosok jövőre nem kapják meg az újabb már megígért tízmilliárdos többletet, ugyan az ő kasszájuk összege az idei 107 milliárdról 117,4 milliárdra növekszik, de a valóságban idén 113 milliárdba kerül ez a szolgáltatás, így jövőre 4,5 milliárd többletet lehet elosztani.

Gyógyszertámogatásra 8 milliárddal jut több pénz, mint amennyit e célra 2016-ban költenek. A gyártók örömét ronthatja, hogy a 8 milliárdos többlet mellett az ő visszatérítési kötelezettségük is éppen ennyivel nő. Azaz a jövő évre tervezett 313 milliárdos gyógyszertámogatásnak immár ötödét, 66 milliárdot a gyártók állnak.

A teljes cikkért kattintson a nol.hu-ra.

(forrás: nol.hu)

Könyveink