Megzabolázott teljesítmények
Megzabolázott teljesítmények
Az egészségügyi intézmények finanszírozásában elrendelt megszorítások miatt romlani fog a betegellátás színvonala, és tovább nő a kórházak és a szakrendelők adósságállománya – vetítették előre a szakmai szervezetek és az ellenzéki pártok. Az egészségügyi minisztérium vezetői nem tartanak ettől, és utólag is azzal indokolják a változtatásokat, hogy véget kell vetni a tudatos teljesítmény-túlpörgetésnek.
„Teljesítményvolumen” szerinti elszámolásra tért át az egészségbiztosító januártól a kórházak és a szakrendelők finanszírozásában. Ennek lényege, hogy a biztosító szolgáltatónként megszab egy bázisteljesítményt – ez az adott intézmény tavalyi átlagproduktumának 98 százaléka –, és csak addig nyújtja a maximális finanszírozást, amíg a gyógyítóintézmény túl nem lépi ezt a volument. Ha a szakrendelők teljesítménye meghaladja az előre meghatározott pontértéket, a kórházaké pedig a HBCs szerinti súlyszám előre meghatározott mértékét, az afeletti munkáért csökkentett összeget kapnak. A degresszió a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben az egészségügyi szolgáltató havi teljesítménye legfeljebb öt százalékkal lépi túl a bázist, akkor a többlet után a normál finanszírozási összeg 60 százalékára számíthat, ha öt és tíz százalék közötti mértékben, a teljes összeg 30 százaléka jár, tíz százalék fölötti túlteljesítésért viszont már csak a támogatási összeg egytizedére jogosult. Így az is előfordulhat, hogy a kórház egy műtétért 90 százalékkal kevesebb pénzhez jut, mint ha néhány nappal korábban végezte volna el ugyanazt a beavatkozást.
Aggódó hangok
Az állampolgároknak a hónap elején kell megbetegedniük, amikor még teljes árat fizet utánuk a biztosító – kommentálta a kormányrendelet-módosítást Frajna Imre fideszes országgyűlési képviselő. Sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a megszorítás egyértelműen maga után vonja a betegellátás színvonalának romlását.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!