Megkétszerezték a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program éves keretét
Elkészült a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap idei programstratégiája, a GINOP Plusz innovációs célú pályázatai együttesen mintegy 215 milliárd forint támogatást irányoznak elő a magyar kutatási és innovációs ökoszisztémának, közölte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) csütörtökön.
Az NKFI Alap 2025. évi pályázatai a Neumann János Program fő céljához igazodnak, vagyis Magyarország 2030-ra kerüljön a világ legjobb huszonöt, 2040-re pedig a világ legjobb tíz innovátor országa közé.
Az OTKA átalakításával létrejött Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (NKKP) keretösszege az előző évinek több mint kétszeresére, 19 milliárd forintról 40 milliárd forintra emelkedik.
Már most pályázható az a tavaly meghirdetett, nagyvállalatok nyílt innovációját ösztönző felhívás, amely 15 milliárd forintot szán a szektorok közötti együttműködés keretében, vállalati üzleti igények mentén megvalósuló kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására.
További 5 milliárd forinttal folytatódik a kutatási eredmények üzleti hasznosítását segítő Gyorsítósáv program, és az idén is elindul a szellemitulajdon-védelmet ösztönző Iparjogvédelmi pályázat.
Folytatódnak a nemzetközi együttműködéseket és a hálózatosodást - egyebek között a hatékony Horizont Európa-részvételt - támogató programok.
A tavalyi sikeres rajt után újabb 8 milliárd forint keretösszeg jut a HU-rizont Programra, amelynek keretében magyar kutatók vezetésével, a világ legjobb külföldi egyetemeinek részvételével valósulnak meg nagy formátumú kutatások.
Több új pályázati lehetőség fókuszál az egészségiparra és az orvostudományi kutatásokra. Az egészségügyi innovációk célzott támogatására a 2025. évi programstratégia három felhívásában összesen 12 milliárd forintot szán a kormány.
Az NKFI Alap a piaci igényekre reagálva 2025-ben visszatérítendő támogatást is kínál. Az új kockázatitőke-program tervezetten 10 milliárd forintot fordít - piaci befektetők mellett társbefektetőként - a nagy növekedési potenciállal rendelkező kkv-k korai magvető fázisú finanszírozására.
A 2025. évi programstratégia új eleme az a 10 milliárd forintnyi dedikált keret is, ami korábbi nagy léptékű programok - Nemzeti Laboratóriumok Program és a Tématerületi Kiválósági Program - tapasztalataira építve fogja támogatni a misszióvezérelt kutatásokat.
A kiemelkedő gazdasági, társadalmi és környezeti kihívások mentén körülhatárolt "missziók" az adott tématerület legkiválóbb hazai KFI kapacitásait összekapcsolva keresnek megoldásokat, tudományos áttöréseket és innovációkat, amelyek Magyarország egésze számára hasznot hajtanak