Megállíthatják az elbutulást
Statinok és ciklooxigenáz-gátlók
A jövőben a statinok is szerephez juthatnak az Alzheimer-kór elleni harcban: a kezdeti eredmények szerint kedvezően befolyásolják a betegek kognitív funkcióit. További újszerű kezelési stratégiák is feltűntek a láthatáron: Alzheimer-kór elleni szerként is beválhatnak például a nem specifikus ciklooxigenáz-gátlók vagy az alfa-liponsav.
Az Alzheimer-kórt sokáig csak tünetileg tudtuk kezelni demencia elleni szerekkel. A terápiás eredmények javítása érdekében a kutatók új módszerekkel próbálják – lehetőleg minél korábbi szakaszban – megállítani a betegség alapját képező degeneratív folyamatokat. – Ilyen irányú erőfeszítéseink közül a statinok klinikai kipróbálása tart a legelőrehaladottabb stádiumban – állítja dr. Tobias Hartmann, a Heidelbergi Egyetem Molekuláris Biológiai Központjának munkatársa. Az eddigi kutatási eredmények szerint az agyi koleszterinszint csökkentésével lassíthatjuk az Alzheimer-kórra jellemző amiloid plakkok és neurofibrillumok alapanyaga, az Ab42 amiloid termelődését. Az epidemiológiai vizsgálatok azt mutatták, hogy az Alzheimer-kór incidenciája és prevalenciája lényegesen kisebb a korábban statinnal kezelt populációban. Három prospektív vizsgálat közül kettőben a statinnal kezelt betegek kognitív teljesítőképessége nem csökkent a vizsgálat időtartama alatt. A statinokkal jelenleg több nagyszabású klinikai vizsgálatot folytatnak szerte a világon. Dr. Hartmann esélyt lát arra, hogy a következő években bevonulhat a klinikai gyakorlatba ez az újfajta Alzheimer-terápia.
Már az Ab42-szint kismértékű csökkentése is sok évvel késleltetheti a betegség kialakulását. – Újabban nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel is próbálkoznak e cél érdekében, miután kiderült, hogy hatásukra is csökken az Ab42 szintje” – jegyzi meg Hartmann professzor.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!