2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Még néhány évig érezteti majd a hatását a Covid

A koronavírus-járvány elhúzódó hatásai világszerte a halálozás és a betegségek tartós növekedését eredményezik – írja a Portfolio.

A Sydney-i székhelyű Actuaries Institute hétfői jelentésében közölte, hogy a többlethalálozás – azaz a világjárvány nélkül várható halálozáshoz képest bekövetkező növekedés – 2023-ban 5 százalékot ért el Ausztráliában, ami jelentősen magasabb, mint a szezonális influenzajárványok éveiben tapasztalt 1-2 százalékos többlet.

Az ausztrál eredmények alátámasztják az egyre több bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Covid-19 rontotta a népesség, különösen az idősek és a társadalmi peremterületen élő kisebbségi csoportok egészségi állapotát, és új alapokra helyezte a várható halálozási arányokat.

Robert Anderson, az amerikai járványügyi hivatal, a Centers for Disease Control and Prevention's National Center for Health Statistics statisztikai elemzési és felügyeleti részlegének vezetője szerint az egészségügyi hatás az Egyesült Államokban még évekig érezhető lesz, így most a koronavírus okozta többlethalálozás új mérőszámát próbálja kalibrálni.

Az ausztrál jelentés szerint 2023-ban több mint 6100 ausztrál halt meg a Covid miatt, ami a kilencedik vezető halálozási ok az országban.

Bár eddig minden egymást követő hullám kevesebb halálesettel járt, mint az előző, a koronavírus valószínűleg a jövőben is jelentős halálozási ok marad, különösen azok számára, akik nem kapták meg az ajánlott védőoltásokat és emlékeztető oltásokat.

A koronavírus folyamatos mutációi azt jelentik, hogy négy-öt havonta egy új változat vált ki egy Covid-hullámot – mondta David Putrino ausztrál idegkutató, aki 2020 eleje óta tanulmányozza a világjárvány egészségügyi hatásait a New York-i Icahn School of Medicine at Mount Sinai-ban.

A jelentés a 2020 és 2023 közötti időszakra vonatkozóan megállapította, hogy Ausztráliában a többlethalálozás 5 százalékban korlátozódott, mivel a koronavírus terjedésének megfékezésére agresszív intézkedéseket hoztak. Sok más helyen azonban a négyéves időszak átlagában nagyobb volt a halálozási arány: Latin-Amerikában mintegy 20 százalékos, Kelet-Európában 14 százalékos, az Egyesült Államokban pedig 10 százalékos többlethalálozás volt tapasztalható – áll a jelentésben a Portfolio szerint.

(forrás: Portfolio)
hirdetés

Könyveink