hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.

Magyar-angol lesz a magyar orvoskar (FRISSÍTVE)

Hétfő estére megszületett az egyezség arról, hogy mi lesz a tartalma annak a keddi kormányhatározatnak, amellyel létrehozzák a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) tervezett magyar kart – tudósít az MTI.

Kormányhatározattal rendezik a magyar oktatás helyzetét a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE), tájékoztatta az MTI-t Máthé András Levente, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi frakcióvezetője, a bukaresti kormánykoalíció hétfői ülése után. Az RMDSZ tisztségviselője azt mondta: a bukaresti koalíció megbízta Mihai Razvan Ungureanu miniszterelnököt, hogy biztosítsa a tanügyi törvényt alkalmazását a MOGYE-n. Máthé szerint a kormánynak egyetlen törvényes eszköze van erre, az, hogy egy önálló magyar kar megalakításáról hoz határozatot.

Az oktatási törvény önálló tagozattá szervezhető magyar főtanszékek létesítését írta elő, ám erről csak a egyetem dönthet: a kormány csak kart hozhat létre - állítják a jogászok.  Az RMDSZ a március 13-i, keddi kormányülésig adott haladékot koalíciós partnereinek arra, biztosítsák a magyar orvosképzés intézményen belüli önállóságát a MOGYE-n, amit az egyetem vezetősége - az új tanügyi törvény rendelkezése ellenére - az egyetemi autonómiára hivatkozva következetesen megtagadott.  Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ volt elnöke korábban kilátásba helyezte, hogy lemond a kormányban betöltött tisztségéről, ha a koalíció nem képes érvényt szerezni az oktatási törvénynek a MOGYE-n.

Hétfőn estére a román kormány tagjai között is megszületett az egyezség arról, hogy mi lesz a tartalma annak a kormányhatározatnak, amelyet a bukaresti kabinet várhatóan keddi ülésén fogad el - jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. A politikus az Agerpres román hírügynökségnek elmondta: Mihai Razvan Ungureanu román miniszterelnökkel és a kormány több tagjával hétfőn abban állapodtak meg: egy magyar és angol nyelvű orvosi és gyógyszerészeti kar létrehozásáról szól majd az a kormányhatározat, amelyet a kabinet várhatóan kedden fogad el.

Nem akarnak válniAhogy egy hete, hétfőn ismét tüntettek a magyarok elkülönülése ellen a MOGYE román diákjai. Mintegy négyszázan vonultak a város főterére annak a hírére, hogy  a kormány határozatot készül kiadni az egyetem ügyében. A Marosvásárhelyi Diákliga elnöke Dan Zolog az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az egyetemi autonómia elvét próbálják védeni az illetéktelennek tartott beavatkozás ellen. A tüntetők táblákon hirdették: nem akarnak etnikai elkülönülést, elutasítják a politika beavatkozását az egyetem ügyeibe.

Constantin Copotoiu, az egyetem rektora közben azt közölte, hogy Catalin Baba miniszter az egyetem állami finanszírozásának a megvonásával fenyegette meg. Copotoiu szerint ha önálló magyar oktatási programot vezetnének be, azt akkreditáltatni kellene. Ez pedig szerinte mind a román mind a magyar diákok elvesztéséhez vezetne.

Az egyetem magyar tanárainak a szószólója Szabó Béla orvosprofesszor az MTI-nek elmondta, a MOGYE-n jelenleg sem a román sem a magyar részleg nem teljesíti az akkreditációs feltételeket. Hozzátette, a magyar tagozat tanárainak nincs kifogásuk az ellen, hogy a magyar szakokat újra akkreditálják. Ez azt jelentené, hogy pár évig csak ideiglenes akkreditációval működne a magyar nyelvű orvosképzés. Ez idő alatt vagy a végleges akkreditációval rendelkező marosvásárhelyi román szakon, vagy a kolozsvári orvosi egyetemen államvizsgáznának a magyar diákok is.

FRISSÍTÉS:

A román kormány csupán első olvasatban tárgyalta kedd délelőtti ülésén a MOGYE magyar tagozatát létrehozó kormányhatározatot. A dokumentumot - az egy hét múlva esedékes végső döntésig - a tanügyi minisztérium honlapján hozták nyilvánosságra. A tervezet tulajdonképpen a romániai egyetemek ideiglenesen vagy véglegesen akkreditált szakjait és a beiskolázási számait felsoroló 2011/966-os kormányhatározatot módosítja. A határozat mellékletét képező táblázat pedig a MOGYE karainak és képzéseinek a leírását tartalmazza. A táblázat az egyetem három meglévő kara mellett egy negyedik kart is tartalmaz. Ennek orvosi és gyógyszerészeti kar a neve. A karon belül ötféle képzést rögzít elsősorban magyar, de emellett angol és román nyelven is. A magyar nyelvű nővérképzésre ötven helyet szab meg, a magyar nyelvű orvosképzésre kétszáz helyet, az angol nyelvű orvosképzésre ötven helyet, a magyar nyelvű gyógyszerészképzésre 75 helyet, a bábaképzésre pedig 25 helyet szab meg, megjegyezvén, hogy e helyek felét a román és másik felét a magyar nyelvű bábaképzés számára tartják fenn. E negyedik kar szakjai közül a nővérképző, a gyógyszerészeti és a bábaképző szak kap ideiglenes akkreditációt. Az általános orvosi szakot mind a magyar mind az angol képzési nyelven végleges akkreditációval rendelkezőnek tekinti a kabinet.

(forrás: MTI)

Könyveink