hirdetés
2025. február. 20., csütörtök - Aladár, Álmos.
hirdetés

Legalább tucatnyi embernek kellett tudnia a titkos nemváltó műtétekről

Szakértők szerint kizárt, hogy a Kiskunhalason szakmányban végzett nemváltó műtétekről ne tudott volna minimum több tucat dolgozó, írja a Magyar Hang.

A napvilágra került ügy árulkodik arról is, mennyire lehet tág a magán- és közellátás spontán összefonódására hagyott kiskapu, írja a Magyar Hang

Az állam évekkel ezelőtt kriminalizálta a paraszolvenciát, ám az orvosoknak – intézményvezetői engedéllyel – továbbra is lehetőségük van arra, hogy a közellátásban betöltött állásuk mellett magánpraxist is vigyenek. Azaz a két szektor szétválasztása a gyakorlatban nem történt meg, ez pedig régóta ismert módon lehetőséget ad arra, hogy az orvosok saját belátásuk és érdekeik szerint terelgessék pácienseiket a magán- és közellátás között. Az akár intézményi szintű ügyeskedésre pedig nem csak lehetőség, de igény is van: elég, ha vetünk egy pillantást a várólisták hosszára. A működést ma is a páciens pénze olajozza, éppúgy, mint régen – röviden így foglalható össze azoknak a névvel és név nélkül nyilatkozó orvosoknak a véleménye, akiket a kiskunhalasi kórházban titokban végzett nemváltó műtétekkel kapcsolatban kérdeztünk.

A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság nemrég adta hírül, hogy a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház két orvosát – egy sebészt és egy urológust – őrizetbe vettek, akik a gyanú szerint nemátalakító műtéteket végeztek munkaidejükön kívül, pénzért. Az érintett urológus – a szakmában nagyra becsült doktornő – magánpraxist is vitt, a gyanú szerint 2022-től itt vállalt el sebészeti, jellemzően nemátalakító műtétet, kezelést és egyéb vizsgálatokat. A nemátalakító – és az ehhez kapcsolódó – műtétekért 600 ezer és 1 millió forint közötti összeget kért, a beavatkozásokra azonban már a kórházban került sor egy sebészorvos közreműködésével, munkaidejükön kívül.

Megfélemlítette a dolgozókat a nemátalakító műtéteket végző orvosok esete

Február végén dönt a Kecskeméti Járásbíróság arról, hogy meghosszabbítja-e a két kiskunhalasi orvos előzetes letartóztatását – tudatta az Indexszel a vármegyei főügyészség szóvivője.

Az intézmény dolgozóit teljesen felkavarta, hogy két kollégájukat – egy idősebb orvost és egy fiatal doktornőt – bilincsben vitték el a rendőrök.

Aránytalannak és túlzónak gondolom, hogy egy köztiszteletben álló, hivatásáért élő orvost ilyen megalázóan, mindenki szeme láttára vigyenek el bilincsben a munkahelyéről – nyilatkozta a lapnak a kórház egyik dolgozója. Szerinte ezzel az akcióval csak megfélemlítették az egészségügyi dolgozókat.

Tudomásom szerint nem történt kuruzslás. A jogszabályokat szem előtt tartva végezték munkájukat az orvosok – fogalmazott egy másik dolgozó, aki feltette a kérdést: vajon milyen beavatkozás kell ahhoz, hogy valakinek valóban megváltozzon a neme?

A lap megtudta, hogy B. Noémi 37 éves, nemzetközileg elismert urológus egyébként kitűnő szakmai munkát végzett a kórházban, ahol 2012 óta dolgozik. A közösségimédia-oldala alapján a doktornő szorosabb kapcsolatot tartott fent transznemű közösségekkel.

Semmi sem fekete vagy fehér. Noémi piaci rést látott ebben a témában, ezért kezdett el vele foglalkozni – mesélte egy másik dolgozó, aki szerint ezek a beavatkozások kihívást jelentetek, és végrehajtásuk óriási szakmai tudást igényel.

(forrás: Magyar Hang, Index)

Könyveink