2024. november. 29., péntek - Taksony.
hirdetés
hirdetés

Külföldre is gyárt radiogyógyszert a Debreceni Egyetem

A daganatos betegek diagnosztikájában és a terápia pontos meghatározásában a radioaktívan jelölt glukózzal végzett PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálatok nélkülözhetetlenek. Az első magyarországi PET vizsgálat Debrecenben történt 1994-ben. Azóta a Debrecen Egyetem az ország valamennyi PET vizsgálóhelyének indulásában szerepet játszott tudástranszfer vagy humánerőforrás biztosítása formájában.

A technikai fejlődés a PET vizsgálat CT-vel (számítógépes tomográfia) történő összevonását eredményezte, melynek köszönhetően az úgynevezett hibrid PET-CT berendezések elterjedtek. Az első magyarországi PET/CT vizsgálatot is a Debreceni Egyetemen előállított radiogyógyszerrel végezték el 2005-ben. Azóta már nem csak a hazai, hanem az erdélyi daganatos betegek diagnosztikájában is használják az Debreceni Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján gyártott speciális vizsgálóanyagot.

Az intézménynek döntő szerepe van az erdélyi PET-CT vizsgálatokhoz szükséges radiogyógyszer gyártása terén, és mivel Erdélyben radiogyógyszer-gyártás még nem áll rendelkezésre, az igények kielégítése a Debreceni Egyetemen folyó gyártásnak nagy kihívást is jelent. Emiatt a gyártási kapacitás bővítése is szükségessé vált, valamint minél több külföldi vizsgálóhelyre lenne fontos eljuttatni az itt előállított radiofarmakonokat, közli az egyetem honlapja

(Fotó: Debreceni Egyetem / unideb.hu)
(Fotó: Debreceni Egyetem / unideb.hu)

A pozitronemissziós tomográfiát (PET) döntően a daganatos betegségek diagnosztikájában használják. A vizsgálat során radioaktív sugárzó izotóppal megjelölt molekulát (radiogyógyszert vagy más néven radiofarmakont) injektálnak a betegbe, a szervezeten belüli eloszlását pedig a sugárzás detektálását biztosító PET készülékkel végzik, így kimutathatók a kóros folyamatok. A radiofarmakonhoz szükséges radioaktív anyagot az országban három helyen részecskegyorsítóban (ciklotronban) állítják elő, köztük a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika Nukleáris Medicina egységében. 

Az egyik leggyakrabban használt vizsgálóanyag a 18F izotóppal jelölt fluoro-dezoxi-glukóz (FDG).  2005-ben, az első magyarországi PET/CT vizsgálat is a Debrecenben előállított FDG-vel készült. A Nukleáris Medicina radiokémiai részlegéről az ország különböző intézményeibe szállítottuk már az FDG-t, többek között Budapestre, Szegedre, Gyulára, Kecskemétre és Kaposvárra – ismertette Pótári Norbert, a radiokémiai gyártás vezetője. 

A speciális radiogyógyszer szállítása, illetve a megfelelő mennyiség gyártása gondos tervezést igényel. Az FDG felezési ideje ugyanis két óra, azaz az elindított anyag aktivitása kétóránként ötven százalékkal csökken. 

A PET a radiofarmakon miatt kicsit bonyolultabb, mint általában a hagyományos képalkotó diagnosztikák. A CT-nél például kontrasztanyagot használnak, amely egyszerűen hozzáférhető, pontosan meghatározható a szükséges mennyiség. A radiokémiában ez egy összetettebb folyamat. A radiogyógyszer kétóránkénti felezési ideje miatt a gyártásnál figyelembe kell venni többek között azt, hogy a radiofarmakont milyen távolságra szállítjuk és azt is, hogy az adott intézményben mennyi vizsgálatot szeretnének elvégezni. Nagyon pontosan ki kell számítani, milyen mennyiséget termeljünk, hogy megfelelő aktivitású anyag érkezzen a megrendelőhöz – fejtette ki Balkay László tudományos tanácsadó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika fizikusa. 

Az alapos tervezés és előkészítés lehetővé teszi, hogy a radiokémiai részleg nem csak hazai, hanem több száz kilométerre lévő külföldi PET-központnak is szállítson a vizsgálatokhoz szükséges radiogyógyszert. A jövőben növelni szeretnék kapacitásukat, hogy minél több PET centrumban használhassák a daganatos betegek diagnosztikájában a Debreceni Egyetemen előállított speciális vizsgálóanyagot. 

A bulgáriai és a romániai első PET/CT vizsgálatok is a mi FDG-nk felhasználásával történtek. Bukarest után elkezdtünk szállítani Kolozsvárra, Temesvárra, most pedig már Nagyváradra és Marosvásárhelyre is, gyakorlatilag lefedjük egész Erdélyt. Elmondhatjuk, hogy a Debreceni Egyetem szerepe jelenleg nélkülözhetetlen abban, hogy az erdélyi daganatos betegek döntő részét FDG-vel diagnosztizálni lehessen, a terápiát alapvetően meghatározó stádiumbesorolás megtörténhessen. A kereslet folyamatosan nő, hiszen Romániában, köszönhetően a PET-CT vizsgálat-finanszírozás kedvező változásának egyre több PET-CT készüléket helyeznek üzembe. A folyamatosan növekvő igényeket szeretnénk kiszolgálni, minél több külföldi központba is eljuttatni az általunk gyártott radiogyógyszert. Ehhez azonban további fejlesztésekre, a kapacitásunk bővítésére van szükség – hangsúlyozta Berényi Ervin egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója. 

A romániai igények növekedését jól mutatja, ha konkrétabban nézzük az idei év tendenciát. 

Az év legelején jellemzően 10-15 FDG termelésünk volt hetente, amiből a debreceni, a kolozsvári és a temesvári PET központoknak szállítottunk. Debrecennek és Kolozsvárnak jellemzően napi 1-2 alkalommal, míg Temesvárnak 1 alkalommal. Az év folyamán két újabb PET központnak is szállítani kell már FDG-t: Nagyváradnak, illetve Marosvásárhelynek, egyelőre heti 1-2 alkalommal. 2025-től várhatóan emelkedni fog az FDG igényük, de emellett Kolozsvárról is jelezték, hogy egy újabb PET/CT vizsgálóhely fog elindulni. A jelenlegi igények mindennapi kielégítése már most is csak éjszakai műszakokkal lehetséges – tette hozzá Pótári Norbert. 

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika Nukleáris Medicina egységében diagnosztikai felhasználásra jelenleg öt molekulát gyártanak (18F-FDG, 18F-FET, 11C-metionin, 11C-kolin, 68Ga-PSMA), melyek rendelkeznek az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által jóváhagyott forgalombahozatali engedéllyel.  

(forrás: Debreceni Egyetem)
hirdetés

Könyveink