2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

Közvitára bocsátották a vizitdíj-törvényt

Közvitára bocsátotta a bukaresti egészségügyi minisztérium a vizitdíj bevezetésére vonatkozó törvénymódosítás tervezetét – közölte pénteken Kinizsi Zoltán, a tárcavezető sajtótanácsosa.

A módosítás beépíti az egészségügyi reform törvényébe a hozzájárulás elvi lehetőségét, de a befizetés módozatait az ingyenes szolgáltatások alapcsomagját meghatározó keretszerződés tartalmazza majd, amelyet az egészségügyi szolgáltatók (kórházak, családorvosok, stb.) kötnek meg évente az egészségbiztosítási pénztárral és a szaktárcával. Ebben a keretszerződésben rögzítik, milyen szolgáltatásokra vonatkozik a biztosítás, amelyekre a biztosított további hozzájárulás (vizitdíj) befizetése nélkül jogosult. A kerettörvény értelmében a hozzájárulásnak lesz egy felső határa: ezt egy kormányhatározat rögzíti majd.

"2013 január elseje előtt semmiképpen nem lehet bevezetni a vizitdíjrendszert. Az erről kidolgozott, parlament által már elfogadott jogszabályba bekerült egy olyan kitétel, hogy az egészségügyi hozzájárulás éves felső határát nem egységesen (az eredeti elképzelés szerint 600 lejben, kb. 40 ezer forint) határoznák meg, hanem a biztosított jövedelme függvényében. Ez nagyon megnehezíti a törvény alkalmazását, például olyanok esetében, akiknek két-három munkahelyük van" – magyarázta Kinizsi.

A szóvivő szerint azért kell a kormány hatáskörébe utalni a vizitdíj éves határának és a hozzájárulási kötelezettség mértékének megállapítását, hogy ezt például az éves adóbevalláshoz, vagy más, konkrét jövedelemigazoló módszerhez kössék. A vizitdíj éves összege a jogszabály szerint ugyanis nem haladhatja meg az egyhavi átlagjövedelmet.

Romániában évek óta tervezik az egészségügyi hozzájárulás bevezetését, amitől szabályozó hatást és némi többletbevételt remélnek. A szaktárca álláspontja szerint a román egészségügy egyik gondja az, hogy a páciensek olyan panaszokkal is a kórházakhoz fordulnak, amelyeket a háziorvos, vagy a szakorvos is ki tudna kezelni. Ezért progresszív tarifatáblázatot szeretnének bevezetni. A tervezet szerint 5 lejt (350 forintot) kell fizetni egy háziorvosi rendelésért, 10 lejt (700 forintot) egy szakorvosi rendelésért, 15 lejt (950 forintot) egy otthoni beteglátogatásért és napi 50 lejt (3500 forintot) a többnapos kórházi ellátásért. 

Baranyi László
a szerző cikkei

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink