2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés
hirdetés

Koronavírus: még nem lélegezhet fel a világ

Jelentősen csökkent a napi új koronavírusos megbetegedések száma Kínában szerda éjfélig, de a hatóságok egyelőre nem jelentették ki, hogy a járvány elérte volna a csúcspontját az országban.

Magyarországon a koronavírus-fertőzés legkisebb gyanúja esetén is elrendelik a kórházi karantént – emelte ki Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa az M1 aktuális csatornán szerdán. Hozzátette: nem elegendő, ha valaki otthon marad, orvosi, egészségügyi ellenőrzés alatt kell lennie, és olyan épületben, ahol senki sem látogathatja. Magyarországon szigorú intézkedéseket kell tenni a Kínából, illetve Kína Hupej tartományából érkező embereknél. Kérdésre válaszolva azt mondta: indokoltnak tartaná, hogy a Japánban kikötött óceánjáró utasai karanténba kerüljenek, különösen azért, mert – mint kiderült – vannak tünetmentes vírushordozók is.

A főorvos szerint bár két napja csökken az újonnan megfertőzöttek száma, újabb országok jelentenek eseteket, így még nem "lélegezhet fel" a világ, hogy nem lesz világjárvány. Már több ezer esetet elemeztek Kínában, és ezek alapján egyre inkább látszik, hogy a gyermekekre nem, inkább az idősebbekre veszélyes a betegség. Szlávik János ismertette: az optimisták szerint április-májusban kifullad a járvány, a kicsit pesszimisták szerint júniusig, a pesszimisták szerint egész nyáron lesz még koronavírus okozta megbetegedés.

Jelentősen csökkent a napi új megbetegedések száma Kínában

A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság csütörtökön közölt adatai szerint Kína szárazföldi részén szerda éjfélig 394 új fertőzöttet diagnosztizáltak. A napi új esetek száma január 29-e óta először esett ezer alá, és január 23-a óta a legalacsonyabb. Az új típusú koronavírus összes fertőzöttjének száma ezzel 74 576-ra emelkedett a szárazföldi Kínában, ahol újabb 114 halálozással immár 2118 életet követelt a járvány.

A napi új fertőzöttek száma országos szinten immár harmadik napja csökken, míg a gyógyult esetek száma második napja haladta meg az egy nap leforgása alatt diagnosztizált új fertőzöttekét. A vírus gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartományon kívül pedig tizenhatodik napja fokozatosan mérséklődik a napi új megbetegedések száma – csütörtökön 45 új esetről számoltak be a csaknem egy hónapja lezárt tartományon kívülről.

A drasztikus visszaesésben azonban közrejátszik, hogy Hupej tartományban szerdán ismét megváltoztatták a diagnózisra vonatkozó kritériumokat. A bizottság arról számolt be, hogy eredetileg 628 új esetet regisztráltak a tartományban, de az új előírásoknak megfelelően a végleges adatból levonták azoknak a pácienseknek a számát, akiknél csupán klinikai diagnosztika – például mellkasi röntgen – alapján állapították meg a fertőzést. A diagnózisra vonatkozó kritériumokat múlt csütörtökön bővítették ki úgy, hogy a klinikai diagnózis alapján fertőzöttnek nyilvánított páciensek számát is hozzáadták azokéhoz, akiknek az esetében a teszt már egyértelműen kimutatta a vírus jelenlétét. Csütörtöktől ismét csak a hagyományos vírusteszt alapján állapítják meg a fertőzöttek számát.

Szerda éjfélig a gyógyultak száma 16 ezer fölé emelkedett Kínában. Vang Csen, a Kínai Orvostudományi Akadémia elnöke azonban a csökkenő adatok ellenére szerdán a CCTV kínai hírcsatornának úgy nyilatkozott: a világnak fel kell készülnie arra az eshetőségre, hogy az új típusú koronavírus – amelyet hivatalosan Covid-19-nek neveznek – az influenzához hasonlóan hosszú távon is szedhet áldozatokat.

Különgéppel evakuálnak Vuhanból több tucat ukránt és 29 külföldit

Ukrajna evakuálja 48 állampolgárát és további 29 külföldi személyt a kínai Hupej tartomány székhelyéről, a koronavírus-járvány epicentrumából – jelentették ukrán hírforrások, amelyek szerint a SkyUp légitársaság különjárata szerdán meg is érkezett Vuhanba.

Dmitro Koval ukrán egészségügyi miniszterhelyettes szerda esti sajtótájékoztatóján közölte, hogy az utasok már megkezdték a beszállást. Túlvannak az útlevél- és vámvizsgálaton, valamint két sorozat egészségügyi ellenőrzésen. Eddig nem találtak köztük fertőzöttet, de hozzátette, hogy még egy harmadik egészségügyi ellenőrzés is várjuk rájuk.

Ukrajnába érkezve négy különböző létesítményben helyezik el megfigyelésre a Kínából evakuáltakat. Koval közölte: úgy döntöttek, hogy titokként kezelik a létesítmények hollétét a pánikkeltés elkerülése és az ukrán lakosság részéről eddig tapasztalt kedvezőtlen reakciók miatt. Biztosított ugyanakkor afelől, hogy mind a négy intézmény ellátták a szükséges gyógyszerekkel és felszerelésekkel.

Az ukránokon kívül Kijev azoknak az országoknak az állampolgárait evakuálja Vuhanból, amelyektől erre vonatkozó kérést kapott. Így Ukrajnába utazik nyolc argentin, öt dominikai, öt ecuadori, négy salvadori, két Costa Rica-i, egy izraeli, egy montenegrói és egy panamai, továbbá felvesznek még két kazahsztáni állampolgárt, akik viszont a kazahsztáni Almatiban leszállnak a járatról.

A tüdőgyulladást okozó új koronavírus a 11 millió lakosú Vuhan városában jelent meg decemberben, és eddig a legtöbb fertőzést is a járvány gócpontja környékéről jelezték. A halálos áldozatok száma meghaladja a kétezret. Kínán kívül több mint 20 országban ütötte fel a fejét a koronavírus okozta tüdőgyulladás, a szárazföldi Kínán kívül azonban csupán hatan haltak meg a betegségben.

Az EU támogatja a Japánban kikötött tengerjáró hajó európai utasainak hazaszállítását

Az Európai Unió támogatja az európai utasok hazaszállítását Japánból, miután letelt a Diamond Princess brit-amerikai üdülőhajón február elején a tüdőgyulladást okozó COVID-19 koronavírus miatt elrendelt karantén – közölte az Európai Bizottság szerdán.

A Diamond Princess üdülőhajón február elején elrendelt karantén 14 napos határideje szerdán telt le, a Japánban tartózkodó hajó kiürítése előreláthatólag több napot vesz igénybe. Noha a fertőzöttek száma kedden elérte az 542-t, az egészséges utasok hivatalosan is elhagyhatják a hajót, amely február 5-e óta vesztegel Jokohama kikötőjében.

Az Európai Bizottsági tájékoztatás szerint a hajó uniós utasainak hazaszállítását Olaszország vállalta. Az Európai Unió társfinanszírozza a járat, illetve a hazaszállítás egyéb költségeit. Azt közölték, hogy az első repülőgép már a helyszínre indult, a második szerda este hagyja el Olaszországot. A repülőgépeken egy-egy orvosi csoport utazik, akik alapos vizsgálat után csak azokat engedi felszállni az Európába tartó járatokra, akik teljesen tünetmentesnek bizonyulnak.

Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztos tájékoztatása szerint egyelőre nem tudni, pontosan hány európai utas vár hazaszállításra. Állampolgárságukról is a következő napokban igért tájékoztatást. Hozzátette, az utasok Európába érkezésük után újra karanténba kerülnek, várhatóan ismételten 14 napot kell elzárva tölteniük származási országaikban. Elmondta azt is, hogy az új típusú koronavírus okozta járvány gócpontjának számító kínai Vuhanból az Európai Unió eddig mintegy 400 európai hazaszállítását támogatta.

A koronavírus-járvány december közepe óta tombol Kínában. A legfrissebb adatok szerint Kína szárazföldi részén 74 185 embert fertőzött meg, és a járvány  2004 életet követelt. A szárazföldi Kínán kívül hatan haltak meg a betegségben.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink