hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Kormányrendelet szabályozza, mikor ingyenes a PCR-teszt; az ombudsman üdvözli

Ombudsmani egyetértéssel bíró kormányrendelet szabályozza, kiket illet meg a PCR-teszt térítésmentesen.

Magyarországon a koronavírus elleni védőoltás ingyenes, minden oltásból megfelelő mennyiség áll rendelkezésre. A jelenlegi szabályozás szerint az egészségügyi ellátásban halasztható műtétek esetében nem szükséges a PCR-teszt annak, aki beoltatta magát vagy 4 hónapon belül átesett a koronavírus fertőzésen. A kormány álláspontja szerint, mivel minden magyar állampolgár ingyenesen veheti fel a koronavírus elleni védőoltást, ezért semmi sem indokolja, hogy az adófizető magyar emberek állják azoknak a halasztható műtét előtt álló betegeknek a PCR teszt költségeit, akiknél a teszt elvégzésére kizárólag azért van szükség, mert szabad akaratukból nem éltek az oltás lehetőségével. Ez alól azonban több eset is kivételt jelenthet. Az ombudsmani egyetértéssel bíró kormányrendeleti szabályozás tartalmazza, hogy a PCR teszt térítésmentesen illeti meg azokat a betegeket, akiknél felmerül a fertőzés gyanúja, azokat, akik műtétre szoruló kisgyermeküket kísérik a kórházba és nem éltek az oltás lehetőségével, azokat a betegeket akik tizennyolcadik életévüket nem töltötték be, valamint térítésmentes a PCR-teszt annak is, aki önhibáján kívül nem vehette fel az oltást, közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Dr. Kozma Ákos álláspontja szerint a kormány rendkívül gyorsan és érdemben reagált az elektív egészségügyi beavatkozások esetén a PCR- és az antigén gyorstesztek szükségességének és önfinanszírozásának előírásával összefüggésben kiadott AJB-3479/2021. számú jelentésében foglaltakra. A tervezhető fogászati ellátások, a rehabilitációs ellátások, valamint a tervezhető invazív beavatkozások veszélyhelyzeti rendjéről szóló kormányrendelet egyértelmű kifejezése annak, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít a veszélyhelyzet idején is a jogalkotást igénylő kérdések alapjogi vetületének áttekintésére és e körben nyitott az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala részéről megfogalmazott javaslatok érdemi megvitatására.

Az alapvető jogok biztosa fontos előrelépésnek tartja, hogy a kormányrendelet orvosolja a jelentésében feltárt azon visszásságot, hogy a rehabilitációs ellátások és az elektív beavatkozások előfeltételeként a PCR- és az antigén gyorstesztek elvégzésének előírását eddig nem jogszabály, hanem közvetve az emberi erőforrások miniszterének egyedi utasítása, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központ körlevele fogalmazta meg. A vonatkozó veszélyhelyzeti kormányrendelet e kérdéseket részletesen szabályozza, a kormányrendelet hatálybalépésével – az utasítások visszavonása mellett – a szabályozási szint igazolhatóan meg fog felelni az alkotmányosság követelményének.

Az ombudsman üdvözli azt is, hogy a kormányrendelet megnyugtató megoldást talált a jelentésében jelzett azon problémára is, hogy nem volt egyértelmű, a kísérők számára kell-e – és milyen finanszírozás mellett – negatív PCR- és antigén teszt a 18. életévét be nem töltött kiskorú mellett tartózkodáshoz. A kormányrendelet 3. § (2) bekezdése alapján e nagykorú kísérők esetében a teszteket az egészségügyi intézménynek térítésmentesen kell elvégeznie.

Dr. Kozma Ákos egyetért azzal is, hogy a kormányrendelet 3. § (1) bekezdése nyomán a teszteket az egészségügyi intézménynek ugyancsak térítésmentesen kell elvégeznie a kiskorú betegeknél, és azon betegeknél, akiknél szakorvosi vélemény alapján nem volt mód a védőoltás beadására. Az ombudsman indokoltnak tartja és támogatja azt a jogi megoldást is, hogy ha a betegnél felmerült a Covid-fertőzés gyanúja, az egészségügyi intézmény köteles lesz a tesztet térítésmentesen elvégezni.

Az alapvető jogok biztosa fontos és előremutató lépésként értékeli, hogy a koronavírus ellen nem védett, tervezhető invazív beavatkozásra jelentkező személy esetében, ha az invazív beavatkozás kockázata – szakmai szempontból – elhanyagolható, a tervezett invazív beavatkozást végző szakorvos döntése alapján a kormányrendelet szerinti tesztek elvégzése nélkül végrehajtható a tervezett invazív beavatkozás. A jogalkotó ezzel a szükséges szakértelemmel bíró szakorvos mérlegelési körébe utalja annak eldöntését, hogy az adott beteg esetében el lehet-e tekinteni a teszt (önköltséges) elvégeztetésétől, áll az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közleményében.

Photo by Mufid Majnun on Unsplash
Photo by Mufid Majnun on Unsplash

(forrás: Kormányzati Tájékoztatási Központ, Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, MTI-OS)

cimkék

Könyveink