Kitekintő
Kórházi fertőzésektől véd a szappanszag-érzékelő
A rendszer egyik eleme a mosdó falára szerelt érzékelő, amely alá tartja megmosott kezeit az egészségügyi dolgozó. Ez érzékeli a mosószer molekuláit, és vezetékmentes technológiával pozitív visszajelzést küld a dolgozó személyi kitűzőjére, amely ettől „feltöltődve” zöldre vált.
A kórtermekben elhelyezett újabb vezetékmentes érzékelő már csak ezt a töltöttséget figyeli: amennyiben a kitűző frissen töltött, zöld a jelzés itt is. Ha már régen találkozott a viselő keze szappannal, akkor villogni kezd, így figyelmeztetve az orvost vagy ápolót arra, amit 160 évvel Semmelweis Ignác tevékenysége után sem lehet eléggé hangsúlyozni: a kézmosás életeket menthet.
A fejlesztők az egyetem orvosi központjában most tesztelik a rendszert, reményeik szerint használatával csökkenhet a kórházi fertőzések aránya. Az Egyesült Államok járványügyi hatóságának (CDC) adatai szerint évente mintegy 2 millió fertőzést regisztrálnak az ország kórházaiban, az ebből eredő halálesetek száma pedig 250 körül van, és a kótházi fertőzések kezelésének költsége évente mintegy 30 milliárd dollár.
Korábbi vizsgálatok szerint a kórházi dolgozók a betegekkel való közvetlen kontaktust követően az eseteknek még a felében sem mosnak kezet, noha a kótházi fertőzések kétharmadáért felelős hat mikroorganizmus érintéssel is terjed.
Az eszköz tesztelése már bebizonyította, hogy érdemes használni: viselésekor nőtt a nővérek kézmosási gyakorisága.
A szenzort egyébként egy, eredetileg a kilégzett levegőben található gyógyszermolekulák érzékelésére kifejlesztett eszköz módosításával tették alkalmassá a szappanszag érzékelésére.
MTI/EurekAlert