Könnyítenék a külföldről érkező egészségügyiek foglalkoztatását
Könnyebbé teszi a Magyarországra érkező orvosok, gyógyszerészek, ápolók foglalkoztatását egy törvénymódosító javaslatcsomag, írja a Telex.
A javaslat előadója Csák János kulturális és innovációs miniszter, beterjesztője Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. A tervezett főbb változtatások szerint eltörlik a nyelvvizsga-követelményt, és az egyetemek a jövőben maguk határozhatják meg, milyen nyelvtudást várnak el a hallgatóktól, és maguk szervezhetik meg az ehhez szükséges képzéseket és méréseket.
A javaslat – feltehetően az Ukrajnából érkező menekültekkel összefüggésben – megteremti a feltételeit annak, hogy a külföldről Magyarországra érkező orvos, fogorvos, gyógyszerész minél gyorsabban bekapcsolódjon a munkaerőhiányos magyar egészségügybe. Az ide érkező orvos, fogorvos, gyógyszerész először köteles egy évig felügyelet mellett dolgozni akkreditált egészségügyi szolgáltatónál. Hasonló szabályozás készül a középfokú végzettségű ápolókra is.
Az egyházi, a magán, a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemeken megszűnik a 70 éves korhatár az oktatók és kutatók foglalkoztatására. már teljes megfelelést tanúsító akkreditációval rendelkező egyetemek, és amelyeknek már most is van alapképzés-indítási jogosultságuk, automatikusan létesíthetnek mesterképzést, írja a lap.