2025. július. 09., szerda - Lukrécia.
hirdetés
hirdetés

KoalaKör

Nagyon erős Magyarországon a várandósgondozás, de az anyák sokszor úgy érzik, hogy a szülést követően vákuumba kerülnek – világított rá az Indexen Ficzere Andrea. A Budapesti Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója hiánypótló és egyedi kezdeményezést hirdetett meg, amelynek célja a szülés utáni személyre szóló lelki támogatás.

A várandósság alatt sokféle támogatás érhető el szinte mindenki számára: szülésfelkészítő tanfolyamok, dúlák, különböző klubok és körök, ahol kérdezhetnek és tanácsokat kaphatnak, Ficzere Andrea szerint ugyanakkor fontos lenne, hogy a szülés utáni pillanatokban is legyen egy erős támogató rendszer a szülők mellett.
 
Bár a család jelen van, és szerencsés esetben sok praktikus segítséget kapnak, sokan mégis úgy élik meg az első heteket, hónapokat, hogy magukra maradtak, pedig ebben a számukra új helyzetben még inkább igényelnék a szakmai, emberi támaszt. Az anyák, apák hiába beszélnek a lelki nehézségeikről, nincs, aki meghallja vagy komolyan vegye a segélykiáltást, hiszen még mindig él az a szemlélet, hogy ha az anya és a baba egészséges, akkor nem lehet baj, boldognak kell lenni, világított rá a főigazgató. Bár a magyarországi védőnői hálózat 1915 óta működő igen hatékony és fontos rendszer, amely a gyermekvállalás gondolatától segíti a leendő szülőket, édesanyát, emellett szükségessé válhat az újdonsült kismamák összetett igényeinek kielégítése. Szülés után nagyon fontos a szoptatási tanácsadó szerepe, aki az anyatejes táplálással kapcsolatos fizikai és lelki nehézségek megoldásában segít, a gyógytornász a fizikai felépülésért tud sokat tenni, a szüléssel és az azt követő időszakkal kapcsolatos lelki nehézségek megoldására pedig pszichológussal, súlyosabb esetekben pszichiáterrel történő együttműködés lehet a megoldás. 

A tervezett Koalakör egy átgondolt, háromszintű támogatási rendszert kínál majd az édesanyáknak. Az első szint egyéni konzultációs lehetőségét biztosít, ahol az anyák személyesen beszélgethetnek pszichológussal és laktációs tanácsadóval. Ez a közvetlen, bizalmi kapcsolat a legmélyebb félelmek és kételyek megbeszélésére is alkalmat ad.

A második szinten 5-10 fős kiscsoportokat alakítanak ki, ahol szakemberek vezetésével beszélgethetnek a résztvevők. Ezek a csoportok lehetőséget adnak arra, hogy az anyák rájöjjenek: nincsenek egyedül problémáikkal, mások is hasonló kihívásokkal küzdenek.

A harmadik szint a havonta megrendezésre kerülő „nagy rendezvény”, amely 100-150 főt tud befogadni. „Ezen az összejövetelen minden olyan szakember jelen lesz, aki segíthet a szülést követő időszakban. Az anyukák kapcsolódhatnak, kérdéseket tehetnek fel, támaszt találhatnak egymásban és a segítőkben” – magyarázta Ficzere Andrea. A szervezők olyan közösségi teret álmodtak meg, ahol természetes módon alakulhatnak ki kapcsolatok és beszélgetések. A rendezvényekre bárki eljöhet: várandósok, friss szülők, hónapokkal vagy évekkel korábban szült édesanyák egyaránt. A szervezők gondoltak a gyerekekre is – óvónők biztosítanak gyermekmegőrzést a kórház gyermekmegőrzőjében, valamint a teremben kialakított gyermeksarkokban. 

A Koalakörben a szakemberek mellett sorstársak is jelen lesznek, ami kulcsfontosságú a gyógyulási folyamatban. „A cél az, hogy az anyák lássák, hogy nincsenek egyedül, hogy sokféle helyzetben sokféleképpen reagálunk.” A Koalakör teljesen ingyenes lesz minden résztvevő számára. 

A teljes információ

(forrás: Index)
hirdetés

Könyveink