Kincses Gyula: Ki van meglepve?
A Szent János Kórházban bekövetkezett ellátásleállások kapcsán nyilatkozott az ATV-nek Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) volt elnöke, akit a 24 idéz.
Kincses az Egyenes beszédben fejtette ki, hogy az akadozó ellátásokra a MÁV leépülésének analógiája a legjobb magyarázat abból a szempontból, hogy intézményes erózióról van szó.
November elejétől felváltva szünetelt az ellátás a kórház több osztályán, amit Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő foglalt össze Facebook posztjában.
November 2-án az idegsebészeti ügyelet állt le fertőzésveszély miatt, november 7-én a szülészeten volt csőtörés, november 8-án pedig meghibásodott a CT, ami több osztályon akadályozta a betegek ellátását. A teljeskörű traumatológiai fekvőbeteg-szakellátás sem üzemel rendesen, a kórház orvosigazgatójának november 18-ai levele szerint „személyi és tárgyi feltételek változása miatt”. November végén hat szakdolgozó esett ki a munkából az I. Belgyógyászati osztályon, ami így már csökkent kapacitással működik. Továbbá december 2-án géphiba miatt állt le a sterilezés a kórházban, december 4-től pedig a műtétet igénylő gyermektraumatológiai ellátás szünetel a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) munkálatai miatt.
Megkérdezném, hogy ki van meglepve? – kezdte Kincses a beszélgetést. Szerinte a folyamatos meghibásodások fő oka a karbantartási és innovációs fejlesztések hiánya. A Szent János Kórház kialakításában az 1889-es átadás óta nem sok mindent reformált meg az állam, csupán az eredeti széttagolt rendszert és műszaki alapállapotot igazítgatják időről időre, ami lehetetlen küldetés.
A MOK korábbi elnöke felhozta azt is, hogy Magyarország két százalékponttal kevesebbet költ az egészségügyre a többi EU-s országhoz képest, azon belül is legkevesebbet kórházfejlesztésre. Problémát jelent, hogy a kórházigazgatóknak felülről szabják meg, kivel végeztethetnek el különféle közszolgáltatásokat, valamint hogy hány embert és mennyiért alkalmazhatnak, így a betegek ellátásán kívül nem tudnak máson spórolni.