Kiderült, miért nem kapják el egyesek a koronavírust
Hogy a kérdésre választ kapjanak, a University College London kutatói egészséges felnőtteknek adtak be egy kis adag koronavírust – írja a hvg.hu.
A vizsgálatban 36 olyan egészséges felnőtt orrába adtak be egy kis adag koronavírust, akik korábban nem kapták el a fertőzést, és nem is voltak beoltva. A kísérletet 2021-ben, az akkori járványhullám csúcsán végezték el.
A kutatók 16 önkéntes vérében és orrnyálkahártyájában kísérték figyelemmel az immunsejtek aktivitását, hogy a fertőzés előtt, alatt és után a legrészletesebb idővonalat kapják az immunaktivitásról. A résztvevőket később három csoportra osztották: hat embernél tartós fertőzés alakult ki, három ember átmenetileg pozitív lett, de teljes fertőzés nélkül, heten pedig „abortív fertőzést” tapasztaltak. Náluk a koronavírus-fertőzést kimutató tesztek sosem váltak pozitívvá, az immunválaszt azonban ki tudták mutatni.
Utóbbi két csoportnál a kísérlet előtt vett minták azt mutatták, hogy a szervezetükben magas háttéraktivitást mutatott a HLA-DQA2 gén. Ezt az úgynevezett antigénprezentáló sejtekben észlelték. Ezek a sejtek az immunrendszer részei, és képesek arra, hogy a szervezet számára idegen antigéneket feldolgozzák és megmutassák az immunrendszernek, hogy az tudja, mi ellen kell védekezni.
A Nature-ben megjelent publikáció szerint azon emberek szervezete, akiknél magasabb ennek a génnek az aktivitása, hatékonyabb immunválaszt adhat a koronavírus-fertőzésre. Mindez azt jelenti, hogy a fertőzés jó eséllyel nem tudja áttörni a szervezet elsődleges védelmi vonalát. Ez azonban nem jelent teljes immunitást, voltak, akik később mégis elkapták a vírust, írja a hvg.hu.