Kevéssé befolyásolja az Alzheimer-kórt az életmód és a diéta
Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy bármely étrendi vagy életviteli változás csökkentené az Alzheimer-kór kifejlődésének kockázatát - közölték hétfőn amerikai kormányzati kutatók.
- Új irányelvek az Alzheimer-kór diagnózisára
- Miért téves szinte minden, amit az orvoslásról hallunk?
- Az agy zsugorodása egy évtizeddel a diagnózis előtt megkezdődik
- Új módszer az Alzheimer- és a Parkinson kór kezelésére
- A májból ered az Alzheimer-kór?
- Második nyelv tudása késleltetheti az Alzheimer kór kialakulását
Az amerikai Országos Egészségügyi Intézetek szakértőiből álló panel megvizsgált több olyan tanulmányt, melyek a diéta, a mozgás és a krónikus betegségek Alzheimer-kórra való hatását elemezték.
Találtak arra utaló jeleket, hogy a diabétesz, a magas koleszterinszint és a dohányzás emelheti a szellemi és testi leépüléssel járó betegség kockázatát, miközben a mediterrán típusú étrend és a test fitten tartása csökkentheti a rizikót. A szakértői csoport megállapítása szerint azonban a bizonyítékok nem elegendően erősek ahhoz, hogy mindezt biztosan kimondhassák.
"Bár számos tanulmány vizsgálta az Alzheimer-kór kockázati tényezőit és lehetséges terápiáit, a tudományos ismeretanyagban jelentős hiányok vannak" - írta Martha Daviglus, a chicagói Északnyugati Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője az Archives of Neurology című szakfolyóiratban.
Az Egyesült Államokban jelenleg 5,4 millió ember él Alzheimer-kórral, akiknek 4 százaléka 65 év alatti, 6 százaléka 65 és 74 év közötti, 45 százaléka 75 és 84 év közötti, 45 százaléka pedig idősebb 85 évesnél.