Kevesebb lombikkezelés sikeres
Hosszú ideig titokban tartotta a kormány, mennyi esélye van egy párnak ma Magyarországon arra, hogy lombikbabája szülessen, írja a hvg.hu.
- Mi változhat a meddőségi kezeléseknél?
- Az átlagfinanszírozás lassítja a meddőségi kezeléseket
- Az államiban is fizethetünk a meddőségi kezelésért
- Az ellátás minőségének romlásához vezet a meddőségi ellátás államosítása
- Készül a meddőségi szakambulancia-hálózat
- Meddőségi kezelések egészségpénztáron keresztül – hogyan számolható el a kezelés költsége?
A lap szerint a nemrég nyilvánosságra hozott – erősen kozmetikázott – számok alapján nem véletlenül: a magyar klinikák hatékonysága elmarad az európai átlagtól, tízből kevesebb mint két nő jár sikerrel. Szakemberek szerint ennek a magas életkori korlát az oka, de szerepet játszanak a nem engedélyezett eljárások és a csok is.
Mint írják: milliárdokat öntött a meddőségi kezelésekbe, vagy más elnevezéssel asszisztált reprodukciós kezelésekbe a kormány, ennek ellenére csökkent a kezelések hatékonysága Magyarországon. (A hatékonyság ez esetben azt jelenti, hogy az összes elvégzett kezelésből hány gyermek született.) Az ezt alátámasztó adatokat maga Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hozta nyilvánosságra, bár ő sikertörténetként utalt a meddőségi klinikák államosítására.
Magyarországon 2019-ben kezdődtek nagy változások a meddőségi kezelésekben: az állam először megvásárolt hat, addig magánkézben lévő centrumot, majd a következő évben arról is döntött, hogy 45 év alatt ingyen lehet igénybe venni a meddőségi kezeléseket, és az ehhez szükséges gyógyszereket is a társadalombiztosító állja. Ezután jött a törvénymódosítás, mely szerint a még talpon maradt utolsó két magánklinikának is be kellett zárnia. Így jelenleg 12 állami intézményben lehet asszisztált reprodukciós kezeléseket igénybe venni az országban.
Az Országgyűlés honlapján február végén jelent meg egy írásbeli kérdésre adott válasz, melyet Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára küldött Oláh Lajosnak, a Demokratikus Koalíció képviselőjének. Ebben – gyakorlatilag először – a kormány hivatalos adatokat közölt arról, hogy az elmúlt öt évben hány asszisztált reprodukciós kezelést végeztek, és ebből hány gyermek született.
Míg a kormány adatai szerint 2017 és 2019 között az évente elvégzett kezelések több mint 19 százalékából született gyermek, addig ez 2020-ban már csak 17,9% volt, 2021-ben pedig még tovább csökkent 16,6%-ra.
A teljes információt ITT olvashatja