hirdetés
2024. december. 21., szombat - Tamás.

20 éves a Príma Medica Egészséghálózat

Két évtized a betegközpontúság és a kiválóság jegyében

Az orvosszakmai kiválóság mellett a betegközpontú ellátásra törekedett két évtizedes fennállása során a Prima Medica Egészséghálózat. A 20. évforduló alkalmából Babai László, a kiemelt szintű járóbeteg-szakellátást nyújtó hálózat alapítója és ügyvezetője nemcsak az alapítás őstörténetéről mesélt, hanem jövőbeni terveiről is beszámolt.

Húsz évvel ezelőtt még jellemzően a lakásrendelők korszakát éltük. Mi indította abban a közegben egy magas szintű járóbeteg-szakellátó központ kialakítására?

A Budai Allergiaközponttal indultunk el 2004-ben, az alapításban pedig pont az motivált, amiért végül én magam nem lettem itthon gyógyító orvos: a rendezetlenség. A Németországban töltött gyakorlatom idején szembesültem azzal, hogy mennyire pontosan differenciálhatóak az ellátórendszeren belül az egyes szereplők feladatai a professzortól az osztályvezető főorvoson át a rezidensig, illetve a hatodéves orvostanhallgatóig, vagy éppen a betegirányító pultban ülő, szervezési feladatokat ellátó szakasszisztensig. Ez a fajta szervezettség, a letisztult feladatkörök egyáltalán nem voltak jellemzőek az ezredforduló magyar ellátórendszerében, ahol ráadásként azzal is szembesülnöm kellett, hogy egy 16 órás ügyeletért nem kaptam annyi pénzt, hogy egy üdítőt és egy pizzát megvegyek belőle. Mindezen tapasztalatok sarkalltak engem és a társaimat, hogy 2004-ben egy olyan rendszer kialakításába vágjunk bele, ahol szabályzatok alapján működnek a folyamatok, és mindenkinek megvan a maga feladata. Az orvos koncentráljon a gyógyításra, az asszisztens a gyógyítás támogatására, és mindenki kapja meg az ezért járó méltó anyagi elismerést.

Már akkor eltervezte, hogy az évek múlásával egy járóbeteg-ellátó hálózatot alakítanak ki?

Egyáltalán nem volt ilyen elképzelésem, és nem is főállásban terveztem vezetni a központot. Inkább a másodvonalbeli önfoglalkoztatás, önmegvalósítás lehetőségét láttam a Prima Medicaban, hiszen végül a gyógyszeriparban helyezkedtem, és egészen 2009-ig oda kötött a főállásom.

Alapítóként volt nehezebb dolga, vagy ügyvezetőként?

Mindkettőnek megvoltak a maga nehézségei és szépségei. Ügyvezetőként talán nagyobb terhet jelent, hogy ma már nemcsak saját magamért, hanem több mint száz kollégámért is felelősséggel tartozom.

Hogyan vált végül központok hálózatává a Prima Medica?

A kereslet bővülése és az ahhoz való alkalmazkodás, a piaci rések feltárása indukálta azt a folyamatot, amelynek során egyre több szakterület magas szintű járóbeteg-központját alakítottuk ki főváros szerte. Jelenleg 23 ilyen központunk működik négy Budapesti telephelyünkön, a Mamut II-ben, az Ostrom utcában, a Kolosy téren és a Bosnyák téren, helyszínenként 3-26 rendelőhelyiséggel, ahol 32 asszisztens és 110 orvos – utóbbi körbe sorolva a felsőfokú végzettséggel rendelkező pszichológusokat, dietetikusokat, gyógytornászokat is – fogadja a betegeket. Törekszünk a páciensközeliségre. Ezért az adott területen professzionális asszisztensek kommunikálnak az elsőként – vagy akár többedik kezelésre – hozzánk érkezőkkel, hogy a beteg úgy kerüljön az orvos elé, hogy ő már tisztában legyen az anamnézisével, életútjával. A gyógyító munkát mintegy húsz fő támogatja a háttérben a gazdasági, üzletfejlesztési és marketing területén.

Az utóbbi években a kormány deklarált célja, hogy élesen elválassza egymástól a köz-, és a magánellátást, az ágazatvezetés számos intézkedése is ezt hivatott szolgálni. Hogyan érinti mindez Önöket?

Járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatóként elsősorban a betegérdek- és biztonság szempontjából vet fel számos kérdést ez a törekvés. Az Allergiaközpontba érkező betegnek például nem tudunk helyben méh-, illetve darázscsípés allergia esetén allergén specifikus immunterápiát nyújtani, mert nincs intenzívterápiás hátterünk, de beutalni sem tudjuk ezeket a pácienseinket állami intézménybe, ahol biztonságos körülmények között juthatnának a kezeléshez. A KardioKözpontunkban is akad néhány terápia, amiben nem léphetünk tovább, mert a betegbiztonság szempontjából ez kockázatos lenne, ám a kezelés leállítása is az. Az átjárhatatlanságot, a túl merev szétválasztást végül a páciens sínyli meg.

Nincsen – vagy legalábbis nem látjuk – a stratégiai pontokat és hosszú távú célokat, amelyekhez mi is alkalmazkodni tudnánk, arra építve a saját terveinket és stratégiánkat. Egy egyértelmű betegutakat kijelölő, nem éles szétválasztást, sokkal inkább transzparens összeköttetést biztosító rendszer kialakítását sokan pártolnánk, és a betegek számára is ez jelentene biztonságos ellátást és áttekinthető ellátórendszert.

Az elmúlt évek az akvizíciók, felvásárlások, társulások, hálózatosodás jegyében teltek a magánszektorban. Önöket sosem környékezték meg?

Mi is bővültünk két kisebb rendelővel, illetve tárgyaltunk befektetőkkel, nagyobb szolgáltatókkal. Egyelőre nem látjuk, hogy a mi specialitásaink hogyan tudnának egy nagytömegű ellátást kínáló magánszolgáltatónál hosszú távon stabilan működni, de keressük ennek a jövőjét. Törekszünk különféle együttműködési megállapodások kialakítására is. A Budapesti Szent Ferenc Kórházzal nemrégiben szerződtünk transoesophagealis echocardiográfia valamint kardioverzió elvégzésére, hiszen az esetleges szövődmények ellátása biztonságosabb ott, ahol nemcsak papíron, hanem a gyakorlatban is megvan a szükséges intenzív ellátási rutin. Hasonló megállapodás keretében igyekszünk megtalálni az allergén specifikus immunterápiát biztosító háttérintézményünket is.

A koronavírus-járvány nyomán jelentős orvosi béremelés történt az állami intézményekben. Tudják követni ezt magánszolgáltatóként?

Egyértelműen, hiszen a páciensek az egyéni, specializált ellátásokért magasabb díjat is hajlandóak kifizetni. Hogy a gyógyszeriparból hozzam a példát: minél kevesebb a helyettesítő termék, annál magasabb lehet egy készítmény ára. A mi szakembereink között olyan kiválóságok szerepelnek, mint például Holló Gábor professzor, aki Európa-szerte ismert glaukóma specialistaként bevonzza a betegeket a Szemészeti Központunkba.

Magánintézményként hogyan követik a szinte napról-napra megújuló orvostudományt, a betegellátást nagymértékben jellemző innovációt?

Lassan másfél évtizedes múltra tekintenek vissza az orvosoknak és egészségügyi szakdolgozóknak szervezett Szakmai Napjaink. Az interdiszciplináris – online is elérhető – továbbképzéseinket belső kezdeményezésre indítottuk, hiszen ahhoz, hogy orvosszakmailag a legkiválóbbak legyünk, elengedhetetlen a magas minőségű továbbképzés is. A Szakmai Napok egyediségét az adja, hogy határterületeket „ültetünk egy asztalhoz”, így kötve össze a pulmonológust a dietetikussal, az allergológust az endokrinológussal, ösztönözve a szakmák közötti párbeszédet és tudásmegosztást. A továbbképzéseinken nemcsak egymás szakmájának előrehaladását és naprakész irányelveit ismerhetik meg a kollégák, hanem ezek a csapatépítés szempontjából fontos találkozási pontot is jelentenek a Prima Medica Egészséghálózatok szakorvosai és szakdolgozói számára.

Mint az egy nemrégiben végzett felmérésből kiderült, a magánszolgáltatások vásárlóinak körében kiemelten fontos – és az ellátók közötti választásukat döntően meghatározza –, hogy minden információt elérjenek online. Tudják követni ezt az elvárást?

Saját informatikai rendszerünk fejlesztését 2004-ben kezdtük el. A magánrendelők ellátási logikájára épülő szoftver nemcsak a betegadatokat kezeli, hanem lehetővé teszi az online bejelentkezést, a videókonzultációk lebonyolítását, az Ügyfélkapuval összekapcsolva pedig a leletek fel- és letöltését az orvosaink és a páciensek számára egyaránt. Ezen a felületen kezeljük a szerződéseket és számlákat is, de összeköttetést biztosít például a 77 Elektronika Kft. vércukormérőivel is.

Ügyvezetői munkája mellett Ön a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke is. Az életmódorvoslás az evidence based orvostudomány egyik legfiatalabb, az életmóddal összefüggő krónikus betegségek gyógyításával, megelőzésével és kutatásával foglalkozó terület. A Prima Medica Egészségközpontokban is megjelenik ez a holisztikus szemlélet?

Üzletileg nincs kapcsolat az ÉMOT és az egészséghálózat között, de az életmódorvostan prevenciós, holisztikus szemléletét igyekszünk megjeleníteni minden téren, így többek között a diabetológiában, a hipertonológiában, az endokrinológiában vagy az alvásterápiában.

Azt mondják, a prevenció szinte eladhatatlan a magánszolgáltatásként…

Mi különleges figyelmet fordítunk a megelőzésre, ezen belül is a primer prevencióra. A vállalatok felé nyitva kínáljuk saját a fejlesztésű Életmódkockázati felmérésen alapuló Prima Medica Egészségterv és Életmódprogramot, ami a dolgozók egészségmegőrzésére és –fejlesztésére fókuszál. Tavaly év végén dolgoztuk ki azt a kérdőívet, amelynek nyomán szakembereink vállalati egészségtérképet készítenek a cégek számára, rámutatva, melyek lehetnek azok a beavatkozási pontok, amelyek a dolgozói gárda egészségének megőrzését szolgálják. Sárga, zöld és piros lámpaként jelezzük, hová érdemes erőforrásokat allokálni, és az újbóli mérésekkel a befektetett források hatékonysága is megmutatkozik. Külön büszkénk vagyunk arra, hogy Életmódkockázati kérdőívünk Egészségértés díjat nyert.

A foglalkozás-egészségügy mindennapjait épp nemrégiben bolygatták meg annak a két törvénynek a módosításával, amelyek a munkaköri alkalmassági vizsgálatok elvégzésének kötelezettségét érintette a vállalatoknál. Mégis megéri pont ide befektetni?

Az évek alatt változott a szemlélet, és egyre több vállalkozásnál látták be, hogy hosszú távon megéri a munkavállalók egészségébe befektetni. Míg eddig kvázi adóként tekintettek a cégek az erre a területre elkülönített pénzre, most sokaknál felmerül, hogy az eddigieknél hatékonyabban, több egészségnyereséget elérve is felhasználhatják a jövőben ezt a forrást; és őszintén szólva a foglalkozás-egészségügyi ellátás eddigi formája és tartalma nem is alkalmas egészségmegőrzésre illetve fejlesztésre. Ennek nyomán számos vállalatnál tapasztaljuk, hogy szívesen költenek életmódkockázatot csökkentő primer prevencióra.

(forrás: MedicalOnline)

Könyveink

  • learn more Ars neurologiae

    Régiesen szólva, idegorvos vagyok. Bármit tanultam vagy csináltam ezen kívül, a világ látását számomra a foglalkozásom határozza meg. Mielőtt...

  • learn more Pirula a patikamanó - Marci elesik

    A Galenus Kiadó – a Patika Magazin kiadója - mesesorozatot jelentett meg Pirula, a patikamanó  sorozatcímmel 2-4 éves gyerekek...

  • learn more Tükröm, tükröm...

    Ha a tükör nem, ez a könyv megmondja, hogy a problémáink elől, önmagunk elől nem tudunk elmenekülni. A Zsigmond Márta-médiadíjas újságíró, költő és...

  • learn more Diabéteszlexikon

    A cukorbetegek száma világszerte – így sajnos hazánkban is – rohamosan növekszik. Magyarországon mintegy 700 ezer diagnosztizált cukorbeteg van, a...

  • learn more A hasnyálmirigy daganatai

    A hasnyálmirigy daganatai az elmúlt négy évtizedben gyakoribbá váltak, és a hasnyálmirigyrák ma már a vastagbél- és a gyomorrák után az...

  • learn more Az Önök Bizottsága

    Ebben a sorsfordító korszakban mit jelentett az amerikai pszichoanalitikusok kezdeményezésére 1938-ban létrehozott szervezet, az Emergency Committee on...

  • learn more Social dreaming

    Social dreaming – bizarr ötlet, hiszen csak egyes emberek álmodnak, és álmaikkal pszichoanalízisben „dolgoznak”. A social dreaming azonban más...

  • learn more Manuale Pharmaceuticum Novum - második bővített kiadás

    A magisztrális gyógyszerkészítés a gyógyszerészek egyik meghatározó egyedi és kizárólagos...

  • learn more Akadémikus portrék - Ligeti Erzsébet - sejtélettan-kutató

    A könyv Herzka Ferenc dokumentumfilm-rendező, szerkesztő által készített portréfilm szövegéből...

  • learn more Velencei-tó látványtérképe

    Az elmúlt évek jelentős turisztikai fejlesztései is megtalálhatóak már a Civertan Grafikai Stúdiónak a Velencei-tavat és térségét bemutató...

  • learn more A jungiánusok - Összehasonlító és történeti nézőpont

    Végre magyarul is olvasható a Carl Gustav Jung svájci pszichiáter követőiről elnevezett nemzetközi mozgalom,...

  • learn more Híres magyar orvosok IV.

    A szerzők az 1500-as évektől napjainkig közel 30 kiválóságot mutatnak be életútjukon, munkásságukon és társadalmi szerepükön keresztül. Az...

  • learn more Recept nélkül kapható gyógyszerek

    Ez a könyv gyógyszerekhez nyújt segítséget, a recept nélkül kapható gyógyszerek a témája. A gyógyszerész ismeri a hatóanyagokat,...

  • learn more Hospice szakápolástan

    Az otthoni hospice ellátás egyre jobban terjed hazánkban. Jelen kötet segítséget nyújt a haldokló betegek otthoni ellátásában, ápolásában a...

  • learn more Száz kémiai mítosz. Tévhitek, félreértések, magyarázatok

    Tudásunk nem jelentéktelen hányadát képezik a különböző tévhitek. Ezek olyan tudományosan nem...

  • learn more Gyermekszemészet

    A könyv összegzi mindazon tapasztalatokat, amelyek az utóbbi évtizedek során felhalmozódtak a gyermekkor szemészeti betegségeinek ellátásában. A szakemberek...

  • learn more Gyermeked a személyi edződ - Fitt mama, egészséges baba

    Moccanj gyermekeddel! – Legyen Ő a te személyi edződ! Ha már nap mint nap „rákényszerít” a...

  • learn more Sorsdöntő génjeink

    Az USA-ban már nagy sikert aratott könyv Európában először magyarul jelent meg. A szerző a könyvében leírja, hogy milyen előnyökkel jár, ha valaki...

  • learn more Levelek a túlvilágra - Egy 20. századi életút

    "„Az utóbbi időben több időt töltök unokáim korosztályának társaságában és látom, hogy a legtöbben milyen...

  • learn more Álláskeresők könyve

    Hányan keresnek ma állást Magyarországon? Hányan készülnek feladni, és ami rosszabb, hányan adták, adják fel? Hiánypótló könyv magyar szerzőtől az...