Június 14: a Véradók Nemzetközi Napja
Június 14, a Véradók Nemzetközi Napja alkalmából a szervezet arra panaszkodott, hogy a Föld lakosságának csak 1 százaléka ad vért annak ellenére, hogy mindannyian szorulhatunk vérre életünkben.
„Szükségünk van a véradókhoz hasonlóan jó emberekre, akik saját magukból adnak egy részt mások javára” – mondta a szervezet egyik munkatársa. Vasárnap elismeréssel adózunk a véradók előtt, „akik életek millióit mentik meg, és enyhítik a rákos, a maláriás és a vér- vagy más betegséggel élők szenvedéseit. A vért és összetevőit nem tudják helyettesíteni, a vér segítsége nélkül sok beteg meghal” – magyarázta.
A Véradók Nemzetközi Napját négy alapító szervezet támogatja: az Egészségügyi Világszervezet, a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold, valamint a Véradó Szervezetek Nemzetközi Szövetsége és a Nemzetközi Vértranszfúziós Szövetség.
Nagy szükség van az önkéntes véradásokra a fizetettek helyett. 2006-ban már ötvennégy volt azoknak az országoknak a száma, ahol a véradások 100 százaléka ingyenes véradásból származott. 2002-ben még csak 39 ilyen ország akadt.
Amellett, hogy emelkedik az ingyenes véradások száma, egyre inkább elismerik a rendszeres önkéntes véradók életmentő szerepét is. „Nem csak biztosan lehet rájuk számítani, de ők jelentik az alapját annak, hogy fenntarthatók és elegendőek a nemzeti vérkészletek azok számára, akiknek vérátömlesztésre van szükségük” – emelte ki a szövetség munkatársa.
Emelkedik azoknak az országoknak a száma is, amelyek a betegek különleges szükségleteinek kielégítésére olyan vérkészítményeket állítanak elő, mint az eritrocit vagy a vérplazma.
A Véradók Nemzetközi Napjának választott székhelye 2009-ben Ausztrália, ahol az esemény egybeesik az ausztrál véradók évének rendezvényével. Ez utóbbi célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a véradás növekvő szükségességére, a véradás folyamatosságának fontosságára, és új véradókat toborozzanak.
MTI