Így kérnek segítséget a nők szívroham esetén
A két nem teljesen másképpen áll az ischaemiás szívbetegség tüneteinek felismeréséhez és kezeléséhez, írja az Index.
Az Európai Kardiológusok Társasága az idei nőnapon arra is szeretné felhívni a figyelmet, hogy az ischaemiás szívbetegség az egyik vezető halálok a férfiak és a nők körében, azonban a két nem teljesen másképpen áll a betegség tüneteinek felismeréséhez és kezeléséhez, pedig a cél az lenne, hogy mind a betegek, mind az orvosok gyorsan és hatékonyan lépjenek, ha a szívroham tüneteit tapasztalják, írja az Index.
A lengyel akut koronáira szindrómákkal foglalkozó társaság (PL-ACS) tanulmányából az derül ki, hogy a nők sokszor azzal magyarázzák, hogy nem hívják a mentőt, mikor a szívroham tüneteit tapasztalják magukon, hogy nem érnek rá a napi rutin mellett, vagyis nem akarják, hogy a gyerek elkéssen az iskolából, kimaradjon valamilyen családi ünnepség, vagy egyszerűen a háztartást kell vezetni. Dr Marek Gierlotka azt is elmondta, hogy ugyanakkor a nők mindig gondoskodnak arról, hogy a hozzátartozóik sürgős orvosi segítséget kapjanak baj esetén.
Ugyanakkor az is igaz, hogy fiatalabb nők esetében az ECG eredményt is ritkábban küldik el a kardiológiai központokba az orvosok, ezért fontos, hogy ne csak az az arány javuljon, hogy a nők minél hamarabb orvosi segítséget kérjenek, ha szívroham jeleit tapasztalják magukon, de az is fontos, hogy az orvosok és az egészségügyben dolgozók is jobban odafigyeljenek a jelekre. Felhívják a figyelmet, hogy a nők esetében gyakran atipikus tünetek is jelentkeznek, amik miatt nehezebb a betegség korai, gyors és szakszerű felismerése.