2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés
hirdetés

Így indult a 2024-es Magyar Tudomány Ünnepe

„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója az Akadémia idei tudományünnepi programsorozatának, amelynek nyitóünnepségét Pécsen tartották. November 5-én az MTÜ kiemelt eseményének számító, a nagyközönségnek szóló Tudományünnep+ programsorozat is kezdetét veszi. Az MTÜ központi programjai élőben követhetők az MTA YouTube-csatornáján és felvételről is megnézhetők lesznek.

Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese, az MTÜ programtanácsának elnöke beszédében elmondta, hogy a tudomány feladata, hogy hozzájáruljon a világ minél alaposabb megismeréséhez, valamint a társadalom legfontosabb kihívásainak megoldásához. Rámutatott, hogy az innováció és az új tudást korszerű módszerekkel terjesztő felsőoktatás alapja a felfedező kutatás, amely hiteles és hasznos eredményeket nyújt. Erdei Anna a tudomány hitelességének fontosságáról beszélt, illetve arról, mi választja el a hiteles eredményeket a sarlatánságtól. Erdei Anna köszöntője ide kattintva olvasható.

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a 200 éves jubileumra készülve Széchenyi István alapító szerepét méltatta. Freund Tamás a nemzet legnagyobb kincsének tagjainak tehetségét nevezte. Azt MTA elnöke továbbá elmondta, hogy az Akadémia a magyar tudományos tehetség felelős gondozója, közösségével együtt a nemzet szerves és szolidáris része. Az Akadémia hivatása, hogy a hiteles tudományos ismeretekre alapozva szolgálja a társadalmat, így „sorstársa” a nemzetnek. Freund Tamás ünnepi köszöntője ide kattintva olvasható.

Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora a kutatás és oktatás fontosságáról beszélt. Mint mondta, ezek nem ellentétei, hanem kiegészítői egymásnak. Elmondta, kiemelten fontos, hogy a fiatal kutatók biztos jövőképet lássanak, és beszélt a nemzetközi tudományos együttműködések jelentőségéről is. Reményét fejezte ki, hogy hamarosan megoldások születnek a nemzetközi kollaborációk újjáépítésére.

A Pécsi Tudományegyetem rektorának ünnepi köszöntője után tudományos előadással folytatódott a nyitóünnepség. Kemenesi Gábor, Junior Prima díjas magyar biológus, víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője A virológia 100 éve a járványok tükrében című előadásában felidézte, hogy honnan indult a virológia tudománya, hogyan formálták legfőbb eredményei a világunkat, és miként oldották meg az elmúlt évszázad járványait a szakemberek. Beszélt arról is, hogy a tudomány elképesztő fejlődése számos új utat nyitott meg, amelyek alapján reális képet alkothatunk arról, hogy az elmúlt száz év vívmányai vajon milyen jövőt festenek gyermekeink számára.

Az előadás után díjátadással folytatódott az ünnepség. A 2024. évi Eötvös József-koszorúk, valamint az MTA 2024. évi tudományos díjai mellett az Akadémia Pécsi Területi Bizottsága és a Pécsi Tudományegyetem elismeréseit vehették át a kitüntetett kutatók. A díjazottak teljes listája és rövid bemutatása ide kattintva elérhető.

Zárszavában Kollár László Péter, az MTA főtitkára azt mondta, hogy a Magyar Tudomány Ünnepe évről évre arra ad lehetőséget, hogy az igazolt tudományos felismerések által feltárt, jelenleg ismert tudományos igazságok minél több emberhez eljussanak. Kollár László Péter zárszava ide kattintva olvasható.

A pécsi nyitóünnepségről készült felvétel:

A Pécsi Tudományegyetem beszámolója fotókkal az eseményről.

(forrás: Magyar Tudományos Akadémia )
hirdetés

Könyveink